GÜNCEL

BASINA VE KAMUOYUNA

19 Kasım 2014 günü saat sabah 11.30 dolayında bir intihar eylemcisi, halkın çok yoğun olduğu Tarihi Erbil Kalesi ile Erbil valilik binasının arasındaki alanda bomba yüklü bir araç ile valilik binasına yönelirken güvenlik güçlerince fark edilmiş ve kendine müdahale edileceğini anlayınca aracı infilak ettirmiştir. Patlama sonucunda 2 güvenlik görevlisi iki de halktan olmak üzere 4 kişi yaşamını yitirmiş ve çok sayıda kişi de yaralanmıştır. Çok şiddetli olduğu bildirilen bu patlamanın 100 metre alan içindeki her şeyi yakıp yıktığı, bu eylemde çok sayıda araç ve binanın da yanmış  ve   ağır hasar görmüş olduğu ilk gelen haberler arsındadır.

Erbil vali yardımcısı TAHİR ABDULLAH’ın bildirdiğine göre, bu eylemde eylemcide ölmüştür. Vali yardımcısı bu eylemin valilik binasını hedef aldığını, ancak bomba yüklü aracın binaya varmadan patlatılmış olduğunun anlaşıldığını belirtmiştir.

Partimiz HAKPAR, en temel insan hakkı olan yaşama hakkını hedef almış  ve sivil halkın da can ve malına kast etmiş bu terörist eylemi şiddetle kınıyor, bu eylemin sorumlularını ve azmettirenlerini lanetliyoruz.

Bu insanlık dışı eylemde yaşamlarını yitirenlere rahmet, yaralananlara şifa diliyoruz.

Güney Kürdistan halkımızın başı sağ olsun diyoruz.

Bu saldırı  hiç kuşku yok ki, Kürt halkının özgürlüğüne ve birliğine tehamülü olmayan güçlerce gerçekleştirilmiştir. Ancak bilinmelidir ki, hiç bir saldırı Kürt halkının birliğini bozamaz. Hiç bir güç Kürt halkının özgürlüğe kavuşmasını, özgür ve demokratik bir Kürdistanın yaşam bulmasını engelleyemeyecektir.

Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Kürt halkı, bu tür eylemlere asla boyun eğmeyecektir. Kürdistan halkı, birlik ve beraberlik içinde, metanetle bu tür terör eylemlerini boşa çıkaracaktır.

Eli kanlı katiller asla amaçlarına ulaşamayacaklardır.

Yaşasın halkımızın birliği. Kahrolsun katiller.           21.11.2014

A.Latif EPÖZDEMİR

HAK-PAR

Genel Başkan Yardımcısı

About Post Author