GÜNCEL

HAK-PAR MERSİN ÇALIŞTAYI Kürt yurtseverleri elele verin.

HAK-PAR MERSİN ÇALIŞTAYI

Kürt yurtseverleri elele verin.

HAK-PAR’ın 13 -14-15 Ekim tarihinde Mersin’de Parti kadroları ile gerçekleştirdiği ve 9. Olağan Kongreden bu yana yapılan çalışmaların değerlendirildiği Çalıştayı, başarıyla sona erdi.

Çalıştayda, HAK-PAR’ın mevcut durumu, son siyasal olaylar ve yerel seçim çalışmaları başta olmak, yakın gelecekteki gelişmeler konusunda izlemesi gereken stratejiler hakkında değerlendirmeler yapıldı ve kararlar alındı.

HAK-PAR Çalıştayı aşağıdaki sonuç bildirisini kamuoyu ile paylaşmayı kararlaştırdı.

Basına ve Kamuoyuna

Tüm dünyayı etkileyen Rusya Ukrayna savaşı devam ederken, zaten kan gölüne dönen Ortadoğu’da da tansiyon yükseldi.

2006 yılında Gazze de yönetimi ele geçiren HAMAS, 7 Ekim 2023 tarihinde “Aksa Tufanı” adıyla İsrail’e yönelik Roketlerle ve İsrail kentlerine sızan militanlar eliyle saldırı gerçekleştirdi. Yapılan ilk saldırılarda aralarında yabancı uyrukluların da olduğu, çoğunluğu sivil olan bine yakın insan yaşamını yitirdi.

HAMAS’ın İŞİD yöntemlerini aratmayan, tüm dünyayı şok eden ve ayırım gözetmeksizin gerçekleştirdiği bu terör eylemleri, yeniden büyük acılara, yıkımlara neden olacak bir savaşı başlattı. İsrail de savaş ilan ederek zaten yıllardır İsrail ve Mısır’ın ablukası altında olan Gazze’yi ağır şekilde bombaladı ve bini aşkın Filistinli öldürüldü.

Söz konusu savaş ağırlaşarak devam ediyor ve daha uzunca bir süre tüm dünyayı, özellikle bölge ülkelerini de derinden etkileyerek devam edeceğe benziyor.

HAMAS bir kez daha Filistin halkının meşru bağımsız devlet olma davasını terörize ederek, Filistinlileri büyük acılarla, yıkımla, ateşle baş başa bırakmıştır.

HAK-PAR olarak, kimden gelirse gelsin özelikle sivillere zarar veren her türlü şiddeti red ediyor, HAMAS’ı ve gerçekleştirdiği bu terör eylemlerini şiddetle kınıyoruz. İsrail Devleti’nin HAMAS’ın terör eylemlerini cezalandırma adına, sivil halka bomba yağdırmasını, savaş kurallarını hiçe sayarak katliamlar gerçekleştirmesini de yanlış buluyor ve kınıyoruz.

Çözüm ne terörden beslenen kimi devletlerin bölgesel çıkarlarına hizmet eden terör eylemleridir, ne de uluslararası hukuku ayaklara altına alarak sivil halka zulmetmek ve bomba yağdırmaktadır.

Çözüm hem Filistin halkının hem de İsrail halkının barış içinde yaşayacakları iki devletli bir çözümü diyalogla, uluslararası hukuka uygun, adil bir şekilde inşa edilmesindedir.

HAK-PAR çalıştayı, egemen güçlerin/devletlerin, kendi çıkarlarını gözeterek Ortadoğu’yu yapay sınırlarla şekillendirmelerinin sürekli savaş ve çatışmalar ürettiğine bir kez daha dikkat çekmektedir.

Egemen güçlerin bu uğursuz politikalarının kurbanlarından biri de Kürt halkıdır.

Ortadoğu’daki kaos ortamını fırsat bilen bölge ülkeleri, Kürt halkının temel haklarını tanımak yerine çözüme hiçbir katkısı olmayan sınır ötesi operasyonlarla sorunu derinleştirmektedir. Son günlerde gerek Güney Kürdistan federe bölgesinde gerekse Batı Kürdistan’da sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini gözetmeksizin gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonları kınıyor ve derhal durdurulmasını istiyoruz.

Ülkesi parçalanarak bölge devletleri arasında paylaştırılan, varlığına kastedilen, katliamlara tabi tutulan Kürt halkı kendi kaderini kendisi tayin etmek istiyor. Bugüne kadar haklı talepleri kanla bastırılsa da, Kürt halkı özgürlük talebini hep canlı ve yüksekte tutmuştur.

Filistin/ İsrail sorunu da Kürt sorunu da adil bir çözüme kavuşmadan Ortadoğu da huzur da, barışta olmayacaktır.

Türkiye’de iktidarının dillendirdiği yeni sivil anayasa konusunu da değerlendiren HAK-PAR çalıştayı; MHP ve eski derin devlet artıkları ile kol kola girerek “Kürt sorunu yoktur, Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik” diyen iktidarın, Türkiye’nin çok uluslu, çok kültürlü gerçeğine uygun, gerçekten demokratik, sivil bir anayasa yapmaya uygun zihniyetten çok uzak olduğunu tespit etmiştir.

HAK PAR Türkiye’de ademi merkeziyetçi bir idari yapılanmayla Kürt meselesinin de çözümüne olanak sağlayan, Avrupa Birliği standartlarında temel hak ve özgürlükleri içeren gerçekten demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletine dönüşmeyi hedefleyen bir anayasanın gerekliliğine inanmaktadır. Bu anayasada tabu haline getirilmiş “değiştirilemez” hiç bir madde yer almamalıdır.

HAK-PAR, anayasa tartışma ve hazırlama sürecinde taraftır. Tüm Kürt yurtseverleri ve mecliste temsil edilmeyen Sivil toplum örgütleri (STK) başta olmak üzere, demokrat Türkiye kamuoyu ile birlikte Kürt taleplerini öne çıkaran bir kampanya yürütülmesinin yararlı olacağını düşünmektedir.

Yaklaşan yerel seçimlerde Kürt yurtseverlerinin kendi kentlerini yönetmek konusunda birlikte hareket etmenin yararlı ve gerekli olduğu inancını paylaşan çalıştayımız, HAK-PAR Parti Meclisi’nin yasal olarak seçimlere katılma hakkını tüm yurtsever kişi ve kurumlara samimiyetle açma kararını teyit etmiş ve yerel seçimlerde Kürt halkına yurtsever seçenek sunmak için tüm yurtsever halkımızı ve partilileri seferber olmaya, elele vermeye çağırmaktadır.

Yaklaşık birbuçuk yıl önce yapılan HAK-PAR 9.Kongresinden bugüne kadar yapılan çalışmaların değerlendirmesini de yapan ve Partimizi daha yüksek bir moral ve motivasyona kavuşturmayı hedefleyen çalıştayımız, demokratik kültür içinde büyüyen HAK-PAR’ın bir dava partisi olduğu bilinciyle, tüm Partili kadroları kenetlenerek önümüzdeki zorlu görevler için hazır olmaya davet eder.
13/14/15 Ekim 2023

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR)

Post expires at 9:11am on Çarşamba Ekim 16th, 2024

About Post Author