GÜNCEL

HAK-PAR ADANA Kadın Komisyonu: Kadına Yönelik Şiddet İnsanlık Suçudur!

HAK-PAR ADANA Kadın Komisyonu: Kadına Yönelik Şiddet İnsanlık Suçudur!

Hak ve Özgürlükler Partisi Adana İl Örgütü Geçici Kadın Komisyonu, 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla, il örgütünde bir toplantı düzenleyerek kadına yönelik şiddeti kınadılar.

Ve bir kez daha şiddetin olmadığı, Özgür ve eşit bir toplumsal sistemin inşası için kadınların verdiği mücadeleyi desteklediklerini belirttiler.

Geçici Kadın komisyonu Sözcüsü Nazenin Güneş HAK-PAR’ın kadın politikasını özetledi,

Komisyon tarafından hazırlanan açıklamayı ise  Yaren kart okudu.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi

‘’ HAK-PAR; Kadına Yönelik Şiddet İnsanlık Suçudur!

‘Özgür ve eşit bir toplumsal sistemin inşası için kadınların verdiği mücadeleyi destekliyoruz.’

25 Kasım 1960 yılında, Dominik Cumhuriyetinde, diktatörlük rejimine karşı mücadele eden üç kız kardeş  (Mirabal kardeşler )   rejiminin teşvikiyle tecavüz edilerek katledildiler.

    

BM Genel Kurulu 1999 yılında Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla bu günü, yani 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Aradan 23 yıl geçse de Kadına yönelik şiddet en yaygın insan hakları ihlali olarak tüm dünyada artarak devam etmektedir.

Kadına dair eşitsizliği ve şiddeti yaratan, her gün yeniden üreten sömürüye dayalı sistemdir ve hangi din, mezhep, etnisite, ırk, sınıf olursa olsun bütün toplumların ortak sorunudur.

Kadınlar nerdeyse yaşamın her alanında ve sürekli olarak evlerinde, sokakta, işyerlerinde, kamusal alanlarda şiddete, ayrımcılığa maruz kalmakta fiziksel, cinsel ve psikolojik zarar görmekte hatta öldürülmekteler.

Hemen her toplumda ticaretin nesnesi haline getirilen Kadınlar; Savaşlarda ve iç çatışmalarda tecavüze uğramakta, öldürülmekte, ganimet olarak alıkonulmaktalar.

Her gün kadın cinayetleri ile öne çıkan Türkiye’de ve tüm Ortadoğu ilkelerinde tablo çok daha karanlıktır.

Kürdistan’da da Sömürgeci rejimlerin çağ dışı baskılarının, şiddet, asimilasyon başta olmak üzere her türlü ayrımcı politikalarının en ağır faturasını da yine kadınlar ödemekte.

Ulusal, sınıfsal ve cinsel baskının, şiddetin her türlüsünün, başlık parası, berdel, çocuk yaşta zorla evlendirilme, kumalık, kadın sünneti gibi ilkel gelenek ve göreneklerin, taciz, tecavüz, mobing dahil yaşamın her alanında egemen olan erkek egemen zihniyetin kıskacındaki kadınların her zorluğu aşarak yürüttükleri özgürlük ve eşitlik mücadelesi de aralıksız devam etmekte..

Koçgiri dağlarında Zarife Hanım, Barzan’da Leyla Kasım, bu gün İran’da Mahsa Jina Amini gibi binlerce Kürt kadınının  bayraklaşarak yürüttükleri mücadele elbet başarıya ulaşacaktır.

HAK-PAR olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele gününde Kadına yönelik Bu insanlık açısından utanç verici, yüz kızartıcı, kabul edilemez bir manzaranın sona ermesi özgür ve eşit bir toplumsal sistemin inşası için kadınların verdiği mücadeleyi destekliyoruz.

İnanıyoruz ki eşitlik ve özgürlük mücadelesi yine ve ancak kadınların mücadelesiyle başarıya ulaşacaktır.’’ 25.11.2022

Hak ve Özgürlükler Partisi

HAK-PAR Adana Kadın Komisyonu

Bild.jpeg

About Post Author