GÜNCEL
FacebookXRedditPinterestGoogle+WhatsApp

 

 

Sivas Katliamının 30.yıl dönümünde yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz.

 

Türkiye tarihinin en karanlık ve kirli sayfalarından biri olan Sivas Madımak Oteli katliamının üzerinden 30 yıl geçti.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta gerici güruhun kuşattığı Madımak Oteli’nde 33 aydın yakılarak öldürülmüş, 2 otel çalışanı da dumandan etkilenerek yaşamını yitirmişti.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 33 aydının kaldığı oteli kuşatan ve ateşe veren gerici güruha dur diyen olmadı.

Olay saatlerce TV kanallarında naklen verilmiş, iktidarda bulunan SHP, DYP’li yetkililer bu kirli oyunu seyretmekle yetinmişlerdi.

Alevi toplumuna saldırmak, toplumun fay hatlarını tetiklemek, mezhep çatışmalarına zemin hazırlamak derin devletin karanlık hedeflerine ulaşma politikalarının bir adımıdır.

Alevilere ve aydınlara yönelik bu kanlı kalkışmaya müsamaha ile yaklaşılmasının nedeni arkasında derin devletin olmasıdır.

Türkiye tarihinde çokça örneklerine rastlanan kanlı derin devlet operasyonlarından biri olan bu katliamın gerçek sorumluları gizlendi, kollandı. Yapılan yargılamalar toplumsal vicdanı tatmin etmeyen, kanatan bir şekilde devam etti.

Bu insanlık suçu hukukun ayaklar altına alındığı davalardan biri olarak tarihe geçti.

Elbette insanlık suçları zaman aşımına uğramaz.

Biz HAK-PAR olarak Madımak Otelindeki katliamı gerçekleştirenleri ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek seyredenleri bir kez daha kınıyoruz.

Sivas Katliamının 30. yıl dönümünde yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz.
2 Temmuz 2023

HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author

FacebookXRedditPinterestGoogle+WhatsApp