GÜNCEL

Seyit Rıza ve arkadaşlarını idam edilişlerinin 86. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Seyit Rıza ve arkadaşlarını idam edilişlerinin 86. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

86 yıl önce 15 Kasım 1937 tarihinde, Elazığ Buğday Meydanı’na kurulan idam sehpalarında Seyid Rıza yaşı küçültülerek, oğlu Hüseyin ise yaşı büyütülerek, Seyhanlı aşireti reisi Haso Seydi, Yusuf Hanlı aşiret reisi Kamer oğlu Fındık, Demirelli aşiret reisi Cebrail oğlu Hasan, Kırişanlı Ulihiyer oğlu Hasan ve Mirza Ali oğlu Ali ile birlikte asılırlar.

Seyit Rıza Kemalist rejimin görüşme talebi için Elazığ’a gelmiş ve yolda tutuklanmıştı.

Kemalistler, 5 Aralık 1935 yılında 2884 sayılı ‘‘Tunceli Vilayetinin İdaresi Hakkında” kanun çıkarmış, dönemin CHP hükümeti eliyle de 4 Mayıs 1937 tarihinde ‘Tunceli Tenkil Harekatı’ nı başlatmışlardı.

Bu Harekâtta uçakların, kimyasal gazların da kullanıldığı eşi benzeri görülmemiş bir insan avıyla on binlerce suçsuz günahsız Dersimli katledilmiş ve on binlercesi de sürülmüştü.
İttihat Terakkicilerden devralınan, çok uluslu, çok inançlı bir ülkede, zorla tek millet, tek din, tek dil yaratma projesinin bir uzantısı olan bu katliamdan kurtulabilen binlerce Dersimli çocuk da kimliklerinden koparılarak evlatlık verilmişti.

Dersim’de 1937/38 yıllarında tam anlamıyla bir soykırım politikası izleyen devlet adına dönemin başbakanı Recep Tayip Erdoğan, 2011 yılında ‘‘Devlet adına özür dilemek gerekiyorsa ve böyle bir literatür varsa, ben özür diliyorum’’ dese de, ne bu katliamda sorumluluğu olanların gıyaben yargılanması gerçekleştirildi, ne idam edilenlerin itibarları iade edilerek mezar yerleri açıklandı, ne evlatlık verilen Dersim’in kayıp kızları ile ilgili bir şey yapıldı, ne de katliamda yaşamını yitiren, sürgün edilen veya zarar görenlerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik her hangi bir adım atıldı. Bu talepler bugün de tüm Kürtlerin, Dersimlilerin ortak talepleridir.

HAK-PAR olarak bir kez daha bu insanlık dışı katliamı gerçekleştirilenleri kınıyor, Seyit Rıza ve arkadaşlarını idam edilişlerinin 86.yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.
15 Kasım 2023

HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author