GÜNCEL

KÜRDİSTANLI KADINLAR ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞI

KÜRDİSTANLI KADINLAR ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞI

“ŞİDDET BİR SORUNU ÇÖZMENİN EN BERBAT YÖNTEMİDİR”

Küresel İletişim ve etkileşimin en yoğun ve hızlı olduğu, sorunlara çözümün diyalog ve barışla sağlanabilmesinin koşullarının sağlanabildiği 21. yüzyılın ilk çeyreğinin sonunda; Kürt halkının ve Kadınların hala ve henüz meşru hak taleplerinin egemen güçler ve işbirlikçileri tarafından şiddetle bastırılması çağımızın utancıdır.

Bilindiği üzere BM Genel Kurulu, 1999′ da, 25 Kasımı “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü”olarak ilan etti. Tam da 25 Kasım arifesinde Doğu Kürdistanlı Kürt kızı MAHSA JİNA AMİNİi’nin Kürt ve Kadın düşmanı İran ahlak polisleri tarafından katledilmesi, içinde bulunduğumuz vahim durumun bir göstergesi olsa gerektir. Öyle görülüyor ki; İran Molla ( ERKEK) Rejimi, kadınların haklı taleplerini karşılamamanın yetersizliğinin acısını Kürtlerden, Kürtlerin meşru haklarını iade etmemenin acizliğinin diyetini dalga dalga yayılan kadın hareketlerinden çıkarmaya çalışmaktadır.

Bizler Doğu Kürdistan ve İranlı kadınlarla dayanışma içinde olacağız.

Ne yazık ki aile ve toplum içi şiddet, devlet ve örgütsel yapılardan beslenen şiddetin yanı sıra, ekonomik, psikolojik şiddetin kadın yaşamı üzerinde her geçen gün daha büyük bir tehdit unsuru olduğuna tanık olmaktayız.

Öyle ki; Kadın cinayetleri, çocuk yaşta evlilik, taciz, tecavüz , mobing gibi kanamaya devam eden başka toplumsal yaralara karşı hukuk sitemi başta olmak üzere, toplumsal yapı ve kurumlarda cinsiyet eşisizliği devam etmekte.

Şiddet bir yıkım hareketidir.

Hangi saikle olursa olsun gerek devletçilik, gerek örgütçülük, gerekse töre adına meşru kabul gören kadın infazlarını reddediyoruz.

Öyle ise Kadınlar yüksek sesle her türlü şiddet yönelim ve yöntemine karşı olmalı ve şiddeti reddetmeli.

“Kuşkusuz şiddet bir sorunu çözmenin en berbat yöntemidir.” Şiariyla, Kürdistanlı kadınlar başta olmak üzere, dünya kadınları şiddetin ve bütün tehdit unsurlarının reddedildiği bir düzlemde birleşmeli ve ortak bir tutum ve duruş sergilemelidir.

Biz her türlü şiddete karşı olan HAK-PAR lı kadınlar olarak; Yeryüzünde savaşlar duruncaya kadar, İnsan olmaktan kaynaklı tam bir eşitlik elde edinceye kadar, MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ!

Sizler de sesimize ses, gücümüzü güç verin!

Şiddetin her türlüsüne hayır !
25/11/2022

Fazilet Çulha
Hak ve Özgürlükler Partisi
Kadın Politikalarından Sorumlu Gnl.Bşk.Yrd.

About Post Author