GÜNCEL

KÜRT SİYASETİNİN PİRİ, HAK-PAR’IN ONURSAL BAŞKANI MELİK FIRAT, RUHUN ŞAD OLSUN

KÜRT SİYASETİNİN PİRİ, HAK-PAR’IN ONURSAL BAŞKANI MELİK FIRAT, RUHUN ŞAD OLSUN
“Abdülmelik Fırat 1934 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. Diyarbakır Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu mezunudur.
Babası Şeyh Şahabettin, Şeyh Said’in yeğeni aynı zamanda Onun kızı Ayşan Hanım ile evliydi. 1925’deki isyanın ardından Şeyh Sait ve pek çok yakını şehid edildi. Ailenin hayatta olan mensupları da sürgüne gönderildiler. Sürgüne gönderilenler, 1929’un Mart ayında Takrir-i Sükun Kanunu’nun kaldırılmasıyla memleketlerine geri dönebildi. Ancak topraklarına el konulmuştu. Tekrar gidip yerleşmelerine izin verilmiş, fakat araziler resmen verilmemişti. Bu arada Soyadı Kanunu çıkarılmış, Şeyh Said ailesinin bir kısmına sürgünde Fırat soyadı verilmişti. Ancak Aile 1935’de ikinci kez sürgüne tabi tutuldu.
Çok partili dönemin başlaması ile TBMM, 8 Haziran 1947’de 5098 sayılı kanunu kabul ederek, 1934’teki Mecburi İskan Kanunu’nun bazı maddelerini değiştirmiş, bazı maddelerini de yürürlükten kaldırmıştı. Böylece Fırat ailesi birkaç günlük yolculuğun ardından Hınıs’ın Kolhisar köyüne döndüler. İlk kez 1957’de 7 yıl yaşını büyüterek DP Erzurum milletvekili oldu. 27 Mayıs İhtilali’nde tutuklanan yaklaşık 500 kişinin içinde en genciydi. 1,5 yıla yakın Yassıada’da kaldı. Yargılama sonucu önce idam cezasına çarptırıldı, daha sonra cezası hapis cezasına çevrildi ve 1,5 sene de Kayseri cezaevinde kaldı.
1991’de Erzurum’dan DYP milletvekili seçildi; ancak daha sonra hükümetin inkarcı Kürt politikasıyla ters düşerek istifa etti. AbdülMelik Fırat Kürtleri temsil edecek alternatif bir siyasi yapının oluşması için çaba sarfetti. Demokratların, dindarların, Sosyalistlerin, liberallerin de içinde olduğu HAK-PAR’ın kurucularıyla uyumlu bir çalışma içine girdi. Birleşenlerle birlikte Hak ve Özgürlük partisi (HAK-PAR)’ı kurdular.. HAK-PAR’ın 1. Olagan kongresinde de Genel Başkanlığa seçildi.. Kürtçe ve Türkçe’nin yanısıra Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca da konuşan Abdülmelik Fırat, TBMM’nin en çok yabancı dil bilen üyelerindendi.
AbdülMelik Fırat, HAK-PAR’ın Kurucu genel Başkanlığını yaparken sağlık sorunları nedeniyle aktif siyaseti bırakmıştı. 13. Ölüm yıldönümünde onusal Başkanımız Abdülmelik Fırat’a Allah’tan rahmet diliyoruz. Anısı mücadelemizde herdaim yaşatılacaktır. Ailesine ve milletimize sabırlar diliyoruz.
Hak ve Özgürlükler Partisi
HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author