GÜNCEL

HAK-PAR Başkanlık Kurulu; ‘Sorumluluk bilinciyle seferber olalım.’ HAK-PAR başkanlık kurulu 9 Mart 2024 tarihinde Diyarbakır’da toplanarak gündemindeki konuları görüştü ve aşağıdaki bildiriyi kamuoyu le paylaşmayı kararlaştırdı.

HAK-PAR Başkanlık Kurulu;

‘Sorumluluk bilinciyle seferber olalım.’

HAK-PAR başkanlık kurulu 9 Mart 2024 tarihinde Diyarbakır’da toplanarak gündemindeki konuları görüştü ve aşağıdaki bildiriyi kamuoyu le paylaşmayı kararlaştırdı.

Basın ve Kamuoyuna
Mart, Kürtler açısından büyük acıların ve coşkulu zaferlerin iç içe geçerek harmanlandığı bir aydır.
Kürdistan’ın dört parçasında da Mart ayı Kürt halkına karşı işlenen sayısız insan hakları ihlalleriyle doludur.
Yakın tarihte Güney Kürdistan’da 200 bin Kürdün katledildiği Enfal operasyonları da bunun bir örneğidir.
Enfal operasyonun bir ayağı olan Halepçe katliamı, 16 Mart 1988 tarihinde gerçekleşmiş; yarattığı acı her parçada Kürtleri sarsmış, Kürt ulusal bilincinin yükselmesine, sömürgecilere karşı ulusal birliğin, gasp edilen kendi kendini yönetme hakkını elde etmenin önemini ortaya çıkarmıştı.
Statüsüzlüğün ölümden başka bir sonuç üretmediği kolektif bilince kazınmıştı.
Her acı bir kez daha gösterdi ki; ancak örgütlenerek, ulusal çıkarlarımızı merkeze alan siyasetler üreterek, çağın ruhuna uygun mücadele yöntemleriyle gelecek kuşakları aynı acılarla karşı karşıya bırakmamak mümkün olacaktır.
HAK-PAR bu bilinçle savrulmadan, sömürgecilere eklemlenmeden siyaset yapmayı esas almayı sürdürecektir.
Mart ayı aynı zamanda özgürlük için aralıksız olarak yürütülen ve NEWROZ la sembolleşen bir aydır da.
Yanan her Nevroz ateşi, kolektif hakları için bugün de kararlı bir mücadele içinde olan Kürt halkının kendi kaderini özgürce tayin etme iradesinin ilanıdır.
Newroz Kutlu Olsun!
Kürt halkı özgürlük istiyor. Kürtçenin resmi dil olmasını ve hayatın her alanında serbestçe kullanılmasını istiyor, Kürt halkı Anadilde eğitim hakkının teslim edilmesini talep ediyor.
Türkiye’de aşırı merkeziyetçi idari yapısının değişmesini ve federal tarzda yeniden yapılanmasını, Kürt meselesinin eşitlik temelinde, adil bir çözüme kavuşturulmasını istiyor.
HAK-PAR bu yıl yine mart ayında, Türkiye’de yapılacak olan yerel seçimlerde Kürt halkının meşru taleplerinin sözcüsü olacaktır.
81 ilde, yurtsever adaylar alanlarda olacak ve halkımızın taleplerini dilendirecektir.
HAK-PAR Halkımızı sömürgeci partilere ve Kürt karşıtı ve şiddetten beslenen partilere terk etmeyecek, Kürtleri Kürt düşmanı ırkçı partilere yamalayanlara, entegrasyonculara karşı duracak, halkımızın meşru taleplerini alanlara taşıyacaktır.
Bu amaçla;
HAK-PAR Başkanlık Kurulu, halkımızın karşı karşıya olduğu tehlike ve tuzakları unutmadan, yüksek bir sorumluluk bilinciyle tüm parti üyelerimizi seferber olmaya çağırmaktadır.
Yine HAK-PAR Başkanlık Kurulu, tüm samimi yurtseverleri, demokrasiden, özgürlüklerden yana herkesi HAK-PAR adaylarıyla dayanışmaya, destek olmaya çağırmaktadır.
09.03.2024
HAK-PAR Basın Bürosu

Post expires at 9:26pm on Pazar Mart 9th, 2025

About Post Author