GÜNCEL

İran´ın Hewler terörsaldırısı Danimarka’da protestoedildi

İran´ın Hewler terör saldırısı Danimarka’da protesto edildi

Danimarka’da yaşayan Kürtler, ellerinde pankart ve Kürdistan bayraklarıyla, bugün Iran´ın Danimarka başkonsolosluğu önünde toplanıp, İran´ın Kürdistanın başkenti Hewlere yönelik füze saldırısını ve sivilleri katledilişini protesto ettiler.
Svannemølle istasyonunun önünde toplanan kalabalık, bir kortej oluşturup, İran konsolosluğuna kadar yürüdüler. Konsolosluk önünde yapılan Kürtçe ve Danimarkaca konuşmalar ve atılan sloganlarla, aralarında bebeklerin de bulunduğu 4 kişinin katledildiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı ve büyük hasara neden olan Iran’ın füze saldırısı kınandı.
Protesto eylemi, KOMKAR-DK´nın da üyesi olduğu Danimarka Kürt Dernekleri Federasyonu tarafından organize edildi. HAK-PAR Danimarka taraftarları da diğer bir çok Kürt parti taraftarları gibi protesto eyleminde yerlerini aldılar.
Bilindiği gibi, Iran terör devleti 15 ocak 2024’de Hewler´e füze saldırısı yapmış ve saldırıda dört sivil ölmüş ve altı sivil de yaralanmıştı. Bu katliam Güney Kürdistanı başta olmak üzere, Kürtlerin yaşadığı değişik coğrafyalarda protesto ediliyor ve edilmeye devam edilecek.
Terörist İran Molla rejimi, daha önceleri de Kürdistan federe devletine defalarca benzeri saldırılar düzenlemiş ve katliamlar yapmıştı. Son füze saldırısıTürkiye’deki Kürt partileri HAK-PAR, PWD ve AZADI hareketi tarafından yapılan ortak bir basın açıklamasıyla da kınandı.
HAK-PAR Basın Bürosu

Post expires at 3:54pm on Salı Ocak 21st, 2025

About Post Author