GÜNCEL

HAK-PAR kitlesel bir partidir; “Farklı siyasi ekoller bir arada olmayı başardı”

HAK-PAR kitlesel bir partidir; “Farklı siyasi ekoller bir arada olmayı başardı”

HAK-PAR Başkanlık kurulü üyesi Mehmet Sevinç”in sunumuyla, Almanya’nın NRW-Kuzey Ren Westfalya eyaletinde çeşitli Kürt dernek ve şahşiyetlerin katıldığı toplantı, sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti.

21 ocak 2023 tarihinde, Almanya’nın Bottrop kentinde, Hevalti ‘nin ev sahipliği yaptığı, konusmaci olarak HAK-PAR Başkanlık kurulu üyesi Mehmet Sevinç”in ağırlandığı, modaratörlüğünü Necla Çamlıbel ve HAK-PAR Başkanlık kurulu üyesi Zeki Çiçekin yaptığı, verimli bir toplantı gerçekleşti.

HAK-PAR politikaları ve çalışmaları, Partide ki olumlu gelişmeler, Avrupa yaşayan Kürt yurtseverleri başta olmak üzere, barış yanlısı tüm demokrat kişi ve kurumlar üzerinde etki bıraktı.

HAK-PAR”ın 9. Olağan kongresinden sonra, kısa bir zaman dilimin de Genel Başkakan Düzgün Kaplan”ın başkanlığında, başkanlık kurulu ve PM”si ile birlikte uyumlu çalışmaları, basarıyı getirdi. Örgütlenmesini tamamlayıp, 2023 seçimlerine girme yeterliliğı sağladı.

Mehmet Sevinç yaptığı sunumunda:

“HAK-PAR”ın bu kazanımını, tüm yurtseverlerle, ulusal talepleri onceliğine koyan halkımızla, parti ve STK”larla paylasmak istiyoruz.

Ülkede kamplaşmanın hüküm sürdüğu bir seçim sürecine giriyoruz. Amacımız tüm insani ve millet olmaktan kaynaklı haklarını gasp eden ve çözüm üretmeyen ulkede ki birbirinden farkli olmayan kesimlerin iktidar çatışmasina Kürtlerin yeniden alet edilmemesidir.

Kürtler öncelikle kendi birliklerini kurmalı, caydırıcı bir güç haline gelmelidir. Kitlesel bir güc olamadığınız da muhataplarınız da sizleri önemsemez. Bu güce ulaştığımız da çözümünde yolu açılacak, başarının da beraberinde geleceğine inanıyoruz.

HAK-PAR sadece HAK-PAR” lıların değil, aynı yol yöntemi benimsemiş tüm Kürtlerin partisidir. Farklıliklarin tek vucut olma günudür. Değerli dostlar, gelin el ele, omuz omuza mücadelemizi taçlandıralım.

HAK-PAR ’ın sadece HAK-PAR”daki mevcut siyasi düşünceyle yetinmedigini, dar bir kitleye hitap eden bir parti olmadağını, savunduğu doğru politikalarla, proğramına koyduğu federasyon talebiyle, tüm Türkiye’deki halklar içinde gerçekçi bir çözüm olduğunu, bir kez daha kanitladı.

HAK-PAR’ın tüm ezilenlerin ve yüzyıllık sistemin ezdiği tüm kesimlerin partisidir.”dedi.

HAK-PAR Başkanlık kurulu üyesi Mehmet Sevinç Kürtçe ve Türkçe olarak yaptığı konuşmasını tamamladı. Katılimcılardan gelen soruları da hem Kürtçe, hem de Türkçe cevaplayarak bilgilendirdi. Katılımcıları daha çok dinlemek ve partilerinden beklentilerinin ne olduğunu öğrenmek için katılımcıların tüm sorularını ve yorumlarını aldı. Her türlü yorumlara açıklık getirdi.

Sunum sonunda katılımcılardan gelen soruları cevaplayan Sevinç; Avrupa da yaşayan Kürt kitlesinden beklentilerinin sadece maddi olmadığını, seçimlerin bir araç olduğunu, asıl meselenin bir Kürt kitlesi oluşturmanın gereğinin altıni çizdi, önemine değindi.

HAK-PAR kararli ve tutarlı siyaseyiyle hem Kürt halkına, hem de ülkede ezilen tum kesimlere alternatif bir partidir; destek vererek güçlenmesinin ülkedeki sorunların daha çabuk çözüme kavusturacağını, Kürt sorununda çözüme kavuşturacağının altını çizdi.

Geçmişte birbirlerine karşı bilenenler, bugün pekala birlikte hareket edebilir, ulusal sorunun çözümüne katkı sunabilirler. Kin, nefret önyargı, eski örgütsel ve ideolojik sürtüşmeleri bir tarafa bırakıp, sorunların önünün açıılmasına elbirligiyle katki sunabiliriz. Kürt halkına karşı sorumluluk hiseden herkes, seçim hakkı elde etmiş olan milli bir siyaseti onceliğine alan HAK-PAR ’da birlesmeleri gerekir. Dedi.

Almanya dayanışma derneği yonetim kurulu üyesi Faruk Etdöger, Hevalti yöneticileri; Fettah Tımar, Bekir Üçgen, Husoye Emin, Tekin Tımar, eski HAK-PAR Almanya destekleme derneği saymanı ve kurucu üyesi; Musa Ataman, HAK-PAR kurucusu PM üyesi Necati Tank, yazar, Mehmet Tanrıverdi, yazar Seyidxan Kureyş, Ludwighafen-KOMKAR’dan Halit Kahraman, Hüseyin Güler, Ismail Aslan ve HAK-PAR eski PM üyesi Yeter Polat”ın da toplantıda bulunmaları, görüşlerini sayın Sevinçle paylaşmaları, sayın Sevinç’i de oldukça memnun etti.

Baskanlik kurulu üyesi Mehmet Sevinç’in olumlu ve doyurucu bigilendirmesi, görüş ve önerilerini yapan katılımcıların karşılıklı dostça sohbetlerin yapıldığı toplantı, bölgedeki HAK-PAR”lı ve dostları üzerinde de çok önemli bir enerji bıraktı.

Toplantı iyi dilek ve temenniletle son buldu.

Hak ve Özgürlükler Partisi

HAK-PAR Basın Bürosu