GÜNCEL

HAK-PAR Parti Meclisi: ‘Yurtseverler, Halkımızın ulusal ve demokratik talepleri için el ele verin’

HAK-PAR Parti Meclisi: ‘Yurtseverler, Halkımızın ulusal ve demokratik talepleri için el ele verin’

HAK-PAR Parti Meclisi 7/8 Ocak 2023 tarihinde Ankara Genel Merkez de toplanarak gündemindeki konuları görüştü ve aşağıdaki açıklamayı kamuoyu ile paylaşmayı kararlaştırdı.

Basına ve Kamuoyuna

Ağır ekonomik ve siyasal kriz içindeki Türkiye, aşırı kutuplaşmış bir atmosfer içinde 2023 yılında yapılacak seçimlere kilitlenmiş durumda.

İktidar bloku her gün daha çok militarist, ırkçı, şoven politikaların yarattığı bataklığa gömülmekte, komşularıyla, uluslararası ve bölgesel müttefikleri ile hatta kendi toplumu ile karşı karşıya gelmekte, özgürlük alanlarını daraltarak, adaletten, hukuktan uzaklaşmaktadır.

Millet ittifakı olarak isimlendirilen muhalefet bloku ise ortaya, toplumu ikna edecek, yapısal problemlerin çözümüne yönelik umut yaratacak her hangi bir proje koymuş değil.

Muhalefet blokunun bir parçası olan DEVA Partisi’nin Genelbaşkanı sayın Ali Babacan’ın vatandaşlık tanımını değiştirmeye ve Kürtçe”nin anadil olarak anayasada yer almasına yönelik kimi olumlu söylemleri Millet bloku içinde karşılığını bulmasa da ‘ hoş bir seda’ olmaktan öteye geçmesede, HAK-PAR bu türden olumlu yaklaşımların cesaretlendirilmesi gerektiğini düşünmekte ve takipçisi olacağını ilan etmektedir.

Bilindiği gibi hem Cumhur ittifakı, hem de Millet ittifakı sadece iktidar ve nimetleri için kavga etmekte, Kürt karşıtı politikalarda yarışmakta, daha çok milliyetçi ve muhafazakâr kesimlerin oylarını almaya çabalamaktadırlar.

Kürtlerden, Aleviler ve diğer dezavantajlı kesimlerden taleplerini ötelemelerini, sadece kendilerini iktidara taşımak, kendi amaçlarını gerçekleştirmek için seferber olmalarını, feda olmalarını beklemektedirler.

Bin bir oyunla kendi mutfaklarında ürettikleri yapılanmalar eliyle Kürtlerin kendi ulusal demokratik talepleri için politika üretmelerini engellemektedirler.

Her seçim sürecinde olduğu gibi bugün de sahneye konan bu oyun, bu tuzak mutlaka bozulmalıdır.

Önümüzdeki seçim süreci bu türden Kürt karşıtı blokların iktidarı için çalışan Kürtlerle, Kürt halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesini, meşru taleplerini önceleyen, kendi ulusal ve toplumsal çıkarlarını esas alarak politika üreten ve kendi evlatları eliyle temsilini sağlayanların ayrışması açısından da önemli bir süreç olacaktır.

HAK-PAR Kürt yurtseverlerinin tarihi bir sorumlulukla yüz yüze olduğunu düşünmektedir.

Kürt karşıtı bloklara mesafeli durmak, Onların oyunlarını bozmak, kendi gündemlerimizi yaratmak ve bu gündemler üzerinden siyaset üretmek, barışçıl, demokratik mücadeleyi esas alan kurumlaşmayı, temsil yapılanmasını bu günden, kol kola girerek, dayanışma içinde, adım adım inşa etmek mümkün.

HAK-PAR AKP/MHP nin başında olduğu Cumhur ittifakına, CHP/ İYİ Partinin başını çektiği Millet ittifakına da, HDP’nin başını çektiği bloka da mesafeli olacaktır.

Seçimlere katılmak için gerekli yasal şartları yeniden oluşturan HAK-PAR, bu kazanımı tüm Kürt yurtseverlerinin de kazanımı olarak değerlendirmekte, Halkımızın ulusal ve demokratik talepleri için barışçıl, demokratik mücadeleyi esas alan tüm samimi yurtsever parti, grup, inisiyatif ve kadrolarla buluşmayı hedeflemektedir.

HAK-PAR Halkımızın meşru zeminde, güçlü, kararlı, savrulmayan, ulusal temsil mekanizmasını hep birlikte ve adım adım inşa etmeyi de hedefleyen bir seçim politikası izleyecektir.

Halkımızın ulusal ve demokratik talepleri için tüm yurtseverler, el ele vermeli.!

7/8 Ocak 2023

HAK-PAR PARTİ MECLİSİ

About Post Author