GÜNCEL

HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği 11.11.2023 tarihinde Almanya’da kongresini gerçekleştirdi.

”Halkımıza Yurtsever Bir Seçenek Sunmakta Kararlıyız.‘’
HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği 11.11.2023 tarihinde Almanya’da kongresini gerçekleştirdi.
HAK-PAR Avrupa Dayanışma kongresine Genel başkan Düzgün Kaplan ve Başkanlık kurulu üyesi Cihan Baykara’da katıldı.
HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan, kongrede kısa bir konuşma yaptı:
HAK-PAR adına katılımcıları selamladı; ‘‘geçen dönem derneğin yönetiminde olan arkadaşlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, yeni seçilecek yöneticilerimize de başarılar diliyor, dayanışmamızı ifade ediyoruz’’ diyerek sözlerine başlayan ve son siyasal süreci özetleyen Düzgün Kaplan:
‘’Kürtler 100 yıl önce Lozan da yapılan bir antlaşmayla parçalanan ülkesinde, devletsiz bırakıldı. Kaderi varlığına kasteden bölge devletlerine terkedildi. 1.Dünya savaşı sonrası Ortadoğu’da yeni bir statüko inşa edilirken o dönemin politik aktörlerinin izlediği yanlış siyasetin bedelini Kürt halkı bu güne dek çok ağır ödedi. Kürtler kendi ulusal hedefleri için değil Padişahın iktidarda kalması veya İttihat ve Terakkicilerin iktidar olması için mücadele ederek enerjilerin, tükettiler.
Türkiye devletinin kuruluş sürecinde de Kemalistlerin başarısı için cepheden cepheye koştular, kaderlerini Kemalistlerin sözlerine bağladılar. ‘düşman’ kovulduktan sonra kurulacak yeni devlette Kürtler de meşru haklarına kavuşacak, Mustafa Kemal’in dediği gibi bir çeşit özerklikle kendi kendilerini yöneteceklerdi. Kemalistler Lozan da kendi devletlerini kurduklarında Kürtlere verdikleri sözleri unuttular.
Ardından yaşanan ve bugüne dek devam eden, red, inkar ve imha politikalarının, zorla asime edilmenin kurbanı oldular. Bugün de seküler Kemalistlerle –muhafazakar Kemalistler arasındaki iktidar çatışmasında taraf olan kendini Türklerin önceliklerine adayan o kadar çok Kürt siyasetçi var ki!
HAK-PAR Kürtlerin 100 yıl önce yaşananlardan ders çıkararak kendi öncelikleri için, kendi ulusal hedefleri için siyaset üretmeleri gerektiğini düşünüyor ve bu tarzda politika üretiyor.
Kürt yurtseverlerinin bir araya gelerek bir temsil mekanizması oluşturmaları gerektiğini düşünüyor.
2023 genel seçimlerinde de Kürt karşıtı hiçbir bloka eklemlenmeden halkımızın kendi kendisini yönetme talebi, anadilde eğitim, Kürtçenin resmi dil olması gibi tüm taleplerini cesaretle ve kararlılıkla savunduk.
Önümüzdeki yerel seçimlerde de bu politikamızı sürdüreceğiz. Hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.’’ Dedi.
2024 yılında yapılacak yerel seçimler için farklı Kürt kesimleri ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktaran ve bir ‘yurtsever belediyecilik’ örneğini yaratabilme hedefiyle hareket ettiklerini, bu amaçla HAK-PAR olarak seçimlere girme hakkını tüm samimi yurtsever kurum ve şahıslarla paylaşmaya hazır olduklarını anlatan Düzgün Kaplan, sözlerini şöyle sonlandırdı. ’Halkımıza Kürt karşıtı partilere değil, kendi evlatlarına oy verebilecekleri yurtsever bir seçenek sunmakta kararlıyız.
Kongrede seçilen yeni yönetim Kurulu; Faruk Etdöğer, Halis Kaya, Adnan Sütçü, Serdar Burçak, Halit Kahraman’dan oluştu.
Denetleme kurulunda ise Zeki Çiçek ve Necati Tank yer aldılar.
12.11.2023
HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author