GÜNCEL

HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan; Kürtler kendi güçlerinin farkına varmalıdır.

HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan;
Kürtler kendi güçlerinin farkına varmalıdır.
HAK-PAR Genel başkan Düzgün Kaplan’ın katılımıyla Berlin KOMKAR üyeleri ile bir araya geldi.
Toplantıya HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Zeki Çiçek de katıldı.
Toplantının moderatörlüğünü Doktor Şükrü Güler yaptı.
14 Ocak 2023 tarihinde saat 14.00 te başlayan toplantı da genel siyasal değerlendirmelerde bulunan ve HAK-PAR’ın görüşlerini aktaran Düzgün Kaplan, Kürt siyasetçilerinin kendi ulusal öncelikleri üzerinden politika üretmek yerine sömürgecilerin kendi içlerindeki iktidar mücadelesinde enerjilerini tükettiklerini ve hep kaybeden olduklarını söyledi.
Kaplan ‘1800’lü yılların sonundan bu yana bu yanlış siyasal tutumun tekrarlanıp durduğuna dikkat çekti.
‘İttihat Terakki mi Abdülhamit mi? Vahdettin mi Mustafa Kemal mi? İnönü mü Menderes mi?
Demirel mi Ecevit mi? Bugün de İslamcı Kemalist Erdoğan mı, seküler Kemalist Kılıcdaroğlu mu?
Kim, hangi kesim iktidar olursa olsun Kürt karşıtı politikalarında bir değişiklik olmadı.
Bugün de olmayacak.
Kürtler kendi önceliklerini, ulusal taleplerini siyasetlerinin merkezine alıp, akılcı bir siyaset izlemek yerine sömürgecilerin iç iktidar mücadelesinin payandası olmayı aşmadıkça hep kaybeden olacakladır.
HAK-PAR Kürtlerin hep kaybetmesiyle sonuçlanan bu oyunu bozmak istiyor.
Kürtler, kendi menfaatlerini esas alan bir siyaset izlemeli şu ya da bu partinin veya blokun başarısı için enerjilerini tüketmemelidirler.
Bugün Kürt seçmenlerin belirleyici bir güç olduğu Türkiye’de iktidar için çekişen hiçbir blok, Kürt sorununun çözümüne yönelik hiçbir proje sunmamaktadır.
Bu aymazlıklarının, bu rahatlıklarının altında 200 yıldır Kürtlere oynadıkları oyundaki başarılarının payı vardır.
Ist möglicherweise ein Bild von 8 Personen, Personen, die stehen und Innenbereich
Kürtler kendi güçlerinin farkına vararak, kendileri için siyaset yapmalıdırlar’ dedi.
2023 seçimlerine katılmak için gerekli yasal şartları 5 ay gibi kısa bir sürede tamamladıklarını ifade eden Kaplan, bu başarıda Avrupa’daki dostlarımızın ilgi ve desteğinin önemli bir payı var. Katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Dedi.
Kaplan: ‘HAK-PAR güçlü bir potansiyele sahip, deneyimli, birikimli kadroları ile her zorluğun altından kalkabilecek güce sahiptir. İnanıyoruz ki bu seçim sürecinden de alnının akıyla ve başarıyla çıkacaktır.
HAK-PAR Yurtsever Parti ve hareketlerle bir Kürt bloku oluşturmak, mümkünse bu süreci yerel seçim süreciyle de pekiştirmek ve istikrarlı, kalıcı, saygın bir Kürt temsil mekanizmasının zemini yapmayı hedeflemektedir. Bu yöndeki çalışmalarımız samimiyetle sürdürüyoruz.’ dedi.
HAKPAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan Hamburg’ta.
Seçimlere katılma hakkımızı tüm Kürt partileriyle paylaşmak istiyoruz.
HAK-PAR Genel Başkan Düzgün Kaplan, Almanya’nın Hamburg kentinde KOMKAR üyeleriyle bir araya geldi.
Toplantıya Genel Başkan Yardımcısı Zeki Çiçek de katıldı.
Toplantının moderatörlüğünü Erkan Kılınç yaptı.
Düzgün Kaplan yaptığı konuşmada Türkiye’de ve Kürdistan’da öne çıkan siyasal gelişmeleri değerlendirdi.
Ist möglicherweise ein Bild von 3 Personen, Personen, die stehen und Innenbereich
Seçim sürecine giren Türkiye’deki bloklaşan siyasetin toplumdan koptuğunu, yabancılaştığını aktaran Kaplan; başta Kürt sorunu, Alevi sorunu olmak üzere temel toplumsal problemlerin çözümüne yönelik veya adil bir gelir dağılımı, hak ve özgürlükler alanının genişletilerek çağdaş seviyeye çıkarma, özetle 12 Eylül 1980 darbecilerinin yazdığı faşist anayasa yerine, toplumsal ihtiyaçları karşılayacak çağdaş bir anayasa yönünde her hangi bir proje sunmadan, Kürt karşıtı politikalarda yarışarak iktidarda kalma veya iktidara gelme çabasına girdiklerini aktardı.
Ist möglicherweise ein Bild von 2 Personen, Personen, die stehen und Innenbereich
‘Ne Millet İttifakı, ne Cumhur İttifakı ne de onlara payanda olmak için çırpınan HDP’nin başını çektiği ittifak, toplumun özellikle Kürtlerin beklentilerine cevap vermemektedir.
Onlar özellikle iktidarı belirleyecek bir potansiyele sahip olan Kürtlerin, kendi taleplerini ötelemelerini bir kez daha Kürt varlığını, Türk varlığına armağan etmesini istemekteler.
HAK-PAR sürekli tekrarlanan bu oyuna bir itiraz olarak siyaset yapmaktadır’ dedi.
Kaplan; HAK-PAR’ın seçimlere katılmak için 43 ilde ve 158 ilçe de teşkilatlanmasını bitirerek yasal şartları yerine getirdiğini, bu kazanımı tüm Kürt parti ve hareketleriyle paylaşmak istediklerini anlattı ve Diyarbakır’da Kürt gruplarıyla yaptığı görüşmeleri aktardı.
Kaplan; ‘ 21 Ocak’ta Diyarbakır da tüm yurtsever parti ive hareketlerle bir toplantı gerçekleştireceğiz. Seçim sürecini Kürt hareketlerinin birlikteliği, kaynaşması, mümkünse toparlanması için bir araca dönüştürmek istiyoruz. 2023 seçimleri ve bir yıl sonraki yerel seçim sürecini samimi Kürt yurtsever hareketinin toparlanarak, istikralı, ilkeli bir temsil mekanizması için zemine dönüştürmek istiyoruz’ Dedi.
Kaplan daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı. Iyi yönde temennilerle, toplantılar, sona erdi. 15.01.2023
Hak ve Özgürlükler Partisi
HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author