GÜNCEL

Şeyh Said Kürt milletinin değeridir, kalbindedir.

Şeyh Said Kürt milletinin değeridir, kalbindedir.

Elbette Kurdistan illerinde Belediyelere atanan kayumlar meşru değildir. Beğenir beğenmeyiz, seçimle gelen, seçimle gitmeli; irade gaspı ile değil.

Lakin Amed=Diyarbakir Kayyum yönetiminin Silvan’ı Elazığ’a bağlayan yoluna Şeyh Said Bulvarı olarak isim koyma kararı yerindedir, geç kalınmış bir özürdür; umarız mezar yerleri de gösterilir, kanayan bir yaraya az da olsa merhem olur.

Elbette bu seviyesizler kâle alınmamalı; lakin kâle almadığımızda da meydanı bos buluyor, çirkefleşe biliyorlar. Diyarbakır TKP örgütü tekçi, ret ve inkarcı Kemalistlik anlayışıyla bildiri yayınlıyor; Jenosid celladının torunu ağzı salyalı söz de gazeteci de Kürtlerin değeri Şeyh Said’e ağza alınmayacak çirkeflikle sinkaf sözler sarfede biliyor. Haliyle bize de bu konuda hadi ordan neyüğü belirsizler, haddinizi bilin demek, şart oldu.

Tekçi söz de Komünist, özünde sosyal faşist, kutsal devletçi TKP’in İddiaları ırkçı anlayışları gereği Şeyh Said’i Cumhuriyet düşmanı; Vahdettin ve İngiliz yanlısı, üstelik ağalık, aşiret yanlısı hilafetçilikle suçluyorlar. Takiye yaparak hadlerini aşarak, niye Şeyh Said ismi yaşatılıyor; çok istiyorlar gibi Cîgerxwin ve diğer Kürdistan değerlerinin ismi verilmiyor diye de, Kürtleri manipule etmekten, değerlerimizi istismar etmekten geri kalmıyorlar.
.
Oysa söz de Kürdistan komünistleri diye geçinenler şu gerçeği anlamalı. Şeyh Said isyanı elbette dini motifler taşısa da, özünde ulusalcı bir başkaldırıdır. Tekçi rejimine karşı eşitlik arayışında olan Kürtlere destek sunan Hristiyanların Süryan’i ve az sayıda da olsa Ermeni’nin, Alevilerin (özellikle Batı Dersim aşiretlerinin) ortak hareketi olduğu gerçeği de ortadadır.

Bu iddia değil.
Türk tarihçiler bile zaman zaman bu tarihi gerçeği dile getiriyorlar.
TC Resmi tarihi çarpıtılmadan ortaya serilirse, Devletin delhizlerde gizlenen resmi belgeler de bunu kanıtlayacaktır.

Bütün olumsuzlara, meşru olmayan kayyum anlayışına rağmen, Şeyh Said isminin Kurdistan da yaşatılması önemlidir, olumlu bir adımdır, desteklenmeli.

İlhan Çetin
Basın, iletişim ve Gençlikten sorumlu
HAK-PAR Genel Başkan yardımcısı

Post expires at 2:45pm on Salı Aralık 17th, 2024

About Post Author