GÜNCEL

Değerli Basın Mensupları Türkiye ‘de, 14 Mayıs 2023 tarihinde hem milletvekilliği hem de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Hak ve Özgürlükler Partisi HAK-PAR da bu seçimlere katılacak.

Değerli Basın Mensupları

Türkiye ‘de, 14 Mayıs 2023 tarihinde hem milletvekilliği hem de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Hak ve Özgürlükler Partisi HAK-PAR da bu seçimlere katılacak.

Bilindiği gibi; Türkiye’de resmi olarak kurulan 120 parti var. Bu partilerden sadece 36 sı en az 41 ilde teşkilatlanmasını tamamlayarak seçimlere katılmak için gerekli yasal şartları oluşturabilmiştir.

HAK-PAR’ın da 14 Mayıs 2023 seçimlerine parti olarak katılma hakkı elde etmiş partilerden biri olduğu Yüksek seçim Kurulu tarafından da resmen ilan edilmiştir.

Başta Kürt halkı olmak üzere demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan herkese sandıkta oy verebileceği bir seçenek sunmaktan mutluyuz.

Biz HAK-PAR olarak Kürt karşıtı politikaların egemen olduğu, ırkçılığın, şovenizmin, militarist söylemlerin yükseldiği bir ortamda Kürt halkının sesi olacağız.

Seçime katılacak bazı partiler hazineden çok yüksek miktarda para alıyor, Televizyonlarda, radyolarda her gün görüşlerini açıklama imkanı buluyorlar. HAK-PAR bu olanaklardan yoksun olsa da, Kürt halkının temel taleplerini gündemleştirmek için elinden geleni yapacaktır.

Değerli Basın Mensupları

2023 seçimlerine damgasını vuran kürt karşıtı bloklaşmadır. Sözkonusu blokların başta Kürt meselesi olmak üzere, ülkenin temel problemlerine çözüm üretmek, gerçek anlamda demokratikleşmeyi sağlamak adına ortaya koydukları hiç bir somut proje yok. Onların derdi koltuk kavgasıdır, rant kavgasıdır.

AKP, MHP, BBP nin başını çektiği Cumhur İttifakının temel özelliği otoriter, gerici, ırkçı ve Kürt karşıtlığıdır.

CHP, Iyi Parti, Gelecek, Saadet, Deva ve Demaokrat Parti’nin kurduğu Millet ittifakının da cumhur ittifakından bir farkı yok.

Kemalist, Faşist ve gerici sağ partilerin tek ortaklaştıkları şey, kürt karşıtlığıdır.
Bu ittifakların dışında Kürt karşıtlığında en uçlarda yol alan ‘Ne Mutlu Türküm diyene’ sloganıyla kuruluşu ilan edilen ve Zafer Partisi, Adalet Partisi, Türkiye İttifakı Partisi ve Ülkem Partisinden oluşan ATA ittifakı da var.

Bir de Türkiyelileşmeyi hedef edinen,bu seçimlerde Kürtlere yönelik red, inkar ve imha politikasının temellerini atan CHP için çalışacağını ilan eden HDP ve Kemalist Sol Partilerin kurduğu “Emek ve Özgürlük İttifakı” var.

HAK-PAR tüm bu blokların dışında Kürt halkının sesi olacak.

Biz HAK-PAR olarak;
*Kürt karşıtı; ret, inkâr ve imha politikalarına, asimilasyon çabalarına karşı durmak için,

*Kürt sorununun barışçıl demokratik yollarla, adil çözümü için,

* Türkçenin yan ısıra Kürtçenin de resmi dil olması için

*Çok uluslu bir coğrafyada federal çözümü gündemleştirmek için;

*Gerçek bir laiklik ve çağdaş anlamda bir demokratikleşme için,

*Alevilerin ve diğer etnik, dini kesimlerin meşru taleplerini karşılamak için;

*Şiddetin toplum yaşamından çıkarılması için, yaşanabilir çevre ve kentlerin inşa edilebilmesi için, emekten yana bir ekonomi için, barış, özgürlük ve demokratikleşme için çalışacağız.

Buradan tüm yurtseverlere çağrı yapıyoruz.
HAKPAR olarak elde ettiğimiz seçimler katılma hakkını tüm ayrıntılarına kadar samimi yurtseverlerle paylaşmaya hazırız.

Şahsi beklentilerle sömürgeci -faşist bloklara direk ve dolaylı eklemlenmeden, birleşik, onurlu bir politik seçenek yaratabiliriz.

Tüm yurtsever kadro, parti ve hareketler bu olanağı halkımızın lehine değerlendirmek için sorumlu davranmalıdır.
11 Mart 2023

Düzgün Kaplan
HAK-PAR Gnl. Bşk.

About Post Author