GÜNCEL

Düzgün Kaplan: “Kürtler tarihlerinde hiçbir zaman ulusal hakları için siyaset yapmamışlardır.”

Düzgün Kaplan: “Kürtler tarihlerinde hiçbir zaman ulusal hakları için siyaset yapmamışlardır.”

Maşallah Dekak, HAK-PAR’ın da seçimlere katılacağını hatırlatarak, Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Düzgün Kaplan’a, “Kürtler ne yapmalı?” diye sordu.
Düzgün Kaplan, “Kürtler bugüne kadar ne yaptı?” sorusunun sorulması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
“Kürtler tarihlerinde hiçbir zaman Kürtlerin ulusal hakları için siyaset yapmamışlardır. Cumhuriyetin başlangıcında (Türkiye Cumhuriyeti), Osmanlı’nın son günlerinde ve hatta cumhuriyetin yüzyılında bile Kürtlerin özgür bir politikası yoktu. Kürtler Kemalistlere yardım etti, Abdülhamit’e yardım etti,
Demokrat Parti’ye yardım etti, Ecevit’e yardım etti; ama kendileri için politika yapmadılar ve yapmıyorlar. Bu sefer de ‘ya Cumhur İttifakı’ndan ya da Millet İttifakı’ndan yana ol’ diyorlar. Kürtler, Kürtlerin haklarını koruyan bir politika yapmamıştır.”
“Yeni bir alternatifi konuşmamız gerekmez mi?”
Düzgün Kaplan, “DEM Parti ve geleneği 40 yıldır yanlış politikalar yürütüyor, bilerek yapıyolar, bu yanlış politikaları da yapmaya devam edecekler” diye konuştu ve şöyle devam etti:
“Kürt temsiline ihtiyaç var. Kürtler Türklerin iktidarlarının iç savaşına katılmak zorunda değiller. Şimdi bile DEM Parti Kürtlerin haklarını sisteme entegre ediyor. Türkiye siyasetinde Kürdistan ittifakına ihtiyaç var. Ulusal hat olan üçüncü bir hat yapılmalı. Türkiye siyasetinde Kürdistan ittifakına ihtiyaç var. Bu boşluk mevcuttur. DEM Partisi ile ittifakımız yok. Kürtler neden DEM Parti’nin etrafında toplanıyor? Bu alanda bir alternatif yok mu? Kürdistan’dan yeni bir sesin çıkması gerekmiyor mu? DEM Parti’yi değiştirmek yerine yeni bir alternatifi konuşmamız gerekmez mi?”
“HAK-PAR’ın gerçek oyu 42 bin 500 değil”
Maşallah Dekak, Düzgün Kaplan’ın açıklamalarının ardından HAK-PAR’ın sadece 45 bin oy aldığını hatırlatarak, “Kürtler sizi neden alternatif parti olarak görmüyor?” diye sordu.
Kaplan bu soru üzerine, “Görüyor! 42 bin 500 oy resmi oydur. Eğer bunlar HAK-PAR’ın gerçek oyudur derseniz, Türkiye de demokratik bir devlettir. Bu oylar bizim gerçek oylarımız değildir ve seçimler eşit şartlarda yapılmamaktadır. Liderlik sisteminde parlamentonun bir değeri yok; ama DEM Parti, CHP, AK Parti ve İYİ Parti dışında belediyeler için yeni bir Kürdistani modeli oluşturulmalı” diye konuştu.
HAK-PAR Basın Bürosu

Post expires at 5:25am on Perşembe Ocak 30th, 2025

About Post Author