GÜNCEL

Platforma Cîwanên Serbixwe üyeleri HAK-PAR’ı ziyaret etti.

Platforma Cîwanên Serbixwe üyeleri HAK-PAR’ı ziyaret etti.

5 Kasım 2023 tarihinde Diyarbakır Şeyh Said Meydanı’n da toplanarak bundan sonra yaşamlarında Kürtçe dışında bir dil kullanmayacaklarına dair yemin eden Platforma Cîwanên Kurd (Bağımsız Gençlik Platformu) heyeti, 21 Kasım 2023 tarihinde HAK-PAR il Örgütünü ziyaret etti.

Heyeti Genel başkan Düzgün Kaplan, Başkanlık kurulu üyeleri Cihan Baykara, Mehmet Şirin Timur, İl başkanı Vasıf Kahraman karşıladı.

Bağımsız Gençlik Platformu heyeti HAK-PAR’ın ‘Kürtçe konuşma yemini’ etkinliklerine katılmalarından duydukları memnuniyet dile getirdiler ve Kürt dili hakkındaki projelerini aktardılar.

Siyasetçi yazar İbrahim Güçlü’nün de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Düzgün Kaplan, Kürt Gençlik Palatformu heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Platformun Şeyh Sait Meydanın da gerçekleştirdiği ‘Kürtçe konuşma yemini’ etkinliğe katılarak destek sunduklarını, bundan sonra da Kürt dili ve kültürüne destek için bu tür sivil eylemlilikleri destekleyeceklerini vurguladı.

HAK-PAR’ın Kürt dili konusundaki programsal hedefleri ve çalışmalarını da anlatan Genel Başkan Düzgün Kaplan; ‘biz Kürtçeninde Türkçenin yanısıra resmi dil olmasısını, İlk okuldan üniversiteye kadar eğitimin her aşamasında kullanılmasını savunuyoruz. Biz, fiili durumlar yaratarak her etkinliğimizde Kürtçeyi kullanıyoruz. Yaklaşan yerel seçimlerde de ‘Yurtsever belediyecilik’ anlayışını gündeme taşıyarak, Kürt dilinin en azami şekilde kullanılması için çaba içinde olacağız.”dedi.

Ziyaret iyi dilek ve temennilerle son buldu.

HAK-PAR Basın Bürosu

Post expires at 5:42pm on Perşembe Kasım 21st, 2024

About Post Author