Baş Sağlığı

BİR DOSTUMUZ DAHA ARAMIZDAN AYRILDI

26.Ekim’de değerli dostumuz, İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet ÖZKAN’ı kaybettik.

1950 yılında Konya ili, Kulu ilçesi, Karacadağ kasabasında doğan Mehmet ÖZKAN, ilk-orta ve lise eğitimini Konya’da bitirdikten sonra, kendisinin bir röportajında dediği gibi            ” …Liseye gittiğim dönemlerde çevremi ve arkadaşlarımı sürekli analiz ediyordum. Yeni bir toplum düzeni ve yeni ilişkiler arıyordum. Gençliğin verdiği enerji ile de hep değişik olmaya, değişik düşünmeye çalışıyordum… (Karacadağ Belediye Bülteni-Röportaj)” yurt dışına gitmeye karar verir ve Berlin Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirir ve aynı Üniversitede Master yapar.

Değerli dostumuz Mehmet ÖZKAN; KOMKAR Berlin’in kuruluşunda yer almış ve uzun yıllar Kürt işçilerinin ve öğrencilerinin Alman toplumu ile kaynaşmasında emek harcamıştır. Bu çalışmalarının yanında kurmuş olduğu firma ile yabancılarında Alman toplumu içerisinde İşveren olabileceğini kanıtlamış ve başarılı bir işadamı grafiği ile çevresinde onlarca işadamının oluşmasına önderlik etmiştir. Bilgi, beceri ve yeteneklerini çevresiyle paylaşmaktan imtina etmemiştir. Kürtlerin, gerek Kürdistan’da ve gerekse Kürdistan dışında tanınması için yapılan tüm çalışmaların içinde yer almış, maddi ve manevi desteğini hiçbir şekilde esirgememiştir.

Dostumuz Mehmet ÖZKAN; uzun süredir yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek 26.Ekim’de aramızdan ayrılmıştır. Berlin’de dostlarının düzenlediği ve binlerce kişinin katıldığı törenin ardından memleketi Karacadağ’da toprağa verilmek üzere vatanına gönderilmiştir.    Karacadağ’da düzenlenen, HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi DEMİR, PM Üyeleri Hasan ŞEŞEOĞULLARI ve Mustafa TAŞCI, KOMKAR Başkanı Dr.Şükrü GÜLER, İsveç KOMKAR’dan Hulusi EKEN ile birlikte yurtdışından ve kendi köyü ile çevre köylerden gelen binlerce kişinin katıldığı hüzünlü bir törenle toprağa verilmiştir.

Uzun yıllardır tanıdığımız; Yurtsever bir Kürt, başarılı bir işadamı Mehmet ÖZKAN’ı, yakın dostu ve arkadaşı, aynı zamanda köylüsü Seyfi DOĞAN’ın aşağıdaki dörtlüğü ile uğurluyor, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

“….. HAK-PAR KULU İLÇE BAŞKANLIĞI

Berlinden Xelikan´a
bitmez tükenmez
bir yol uzanir gider
yolcu yorgun mu yorgun
sabahin kus seslerine bile uyanmaz..” 
Seyfi Dogan

About Post Author

Scroll to Top