GÜNCEL

HALİT HOCA’YI TOPRAĞA VERDİK

HALİT HOCA’YI TOPRAĞA VERDİK

İsveç -Stokholm’da, 13 Nisan’da hayata veda eden Halit Hoca’yı (Ramazan Baştaş) dün (19 Nisan’da) Mardin’de kalabalık bir kitlenin katılımıyla toprağa verdik. Yaşlı ana ve babası, eşi Berivan, çocukları, kardeşleri ve diğer yakınlarının yanı sıra yurt dışından, Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’dan gelmiş yoldaşları, Mardin’den ve çevre il ve ilçelerden çok sayıdaki dost ve arkadaşları orada idiler.

 

Halit Hoca hayatını Kürt halkının özgürlük mücadelesine ve sosyalizm davasına adamış bir devrimciydi. Öğretmendi. 12 Eylül öncesi Kürdistan Demokrat Partisi saflarında siyasi mücadeleye atılmıştı. 12 Eylül sonrası Kürdistan Sosyalist Partisi’nin saflarına katıldı ve siyasi mülteci olarak eşi ve çocuklarıyla birlikte İsveç’e geldi. On yıllar boyunca PSK saflarında ve KOMKAR’da yakın çalışma içinde olduk. Son olarak HAK-PAR İsveç Dayanışma Komitesi’ni örgütlemiş yoldaşlardan biriydi.

Sevecen bir insandı, çok dostu, seveni vardı. İki yıl kadar önce yakalandığı kanser hastalığını yenemeyerek ne yazık ki erken bir yaşta aramızdan göç etti.

Mezarı başında İbrahim Güçlü ve Hatip Hoca’nın yanı sıra ben de kısa bir konuşma yaptım. Uzun siyaset hayatımda böylesine birçok değerli arkadaşımı genç yaşta ve vakitsiz olarak yitirdim ve bunun acısını duydum. Bazıları mücadele içinde, zindanda ve işkencede, bazıları kaza ve hastalık sonucu aramızdan ayrıldılar. Başarılar, güzel ve şen anlar gibi acı ve yas da hayatımızın bir parçası oldu.

Onları unutmadık ve unutmayacağız. Geleceğin özgür, barışçı günlerinde onların da payı olacak.

Halit Hoca’nın kaybı nedeniyle bir kez daha yakınlarına, tüm arkadaş ve dostlarıma, Kürt halkına baş sağlığı diliyorum.

Kemal Burkay

20 Nisan 2016

About Post Author