GÜNCEL

ENFAL VE HALEBÇE ŞEHİTLERİNİ SAYGI İLE ANIYORUZ

ENFAL VE HALEBÇE ŞEHİTLERİNİ SAYGI İLE ANIYORUZ

 

Güney Kürdistanın Germiyan yöresi Halebçe kentinde 28 yıl önce bir katliam yaşandı. Irkçı-Faşist Baas rejiminin yaptığı bu insanlık dışı katliamda 5 bini aşkın insan kimyasal gazlardan zehirlenerek hayatını kaybetti. Tarihe ‘Halebçe Katliamı’ olarak geçen bu insanlık dışı soykırım, Kürtlerin tüm taleplerini kanla bastırmayı prensip haline getirmiş olan Saddam Hüseyni’nin özel talimatı ile gerçekleştirilmişti.

 

 

16 Mart 1988 günü Irak ordusunun savaş uçakları Halebçe semalarında 3 gün boyunca Germiyan mıntıkasında birçok bölgeyi bombalamaya başladı. Ancak Halebçe’ye atılan bombalar farklı cinstendi. Kent merkezine Hardal ve Sarin gazları olarak bilinen kimyasal bombalar atıldı. Öldürücü gücü maksimum olan bu gazlar, binlerce insanı zehirlemiş,3 gün süren bombalamanın ardından, kentte 5 bini aşkın kişi yaşamını yitirmiş, binlerce kişi de yaralanmıştı. Kanlı Saddam rejiminin bu akıllara durgunluk veren katliamı asla unutulamaz.

 

Irakta kanlı Saddam rejiminin ENFAL adı altında Kürtlere yönelik katliamı yalnızca Halebçe katliamı ile de sınırlı kalmamıştır. Bu süreçte yaklaşık dört yıl boyunca tüm bölgede toplam 182 000. kişiyi öldürülmüş, 5000 den fazla ev yıkılmış, onlarca köy haritadan silinmiştir. Sadece Barzani ailesine mensup 8000 kişi, Basra çöllerinde sağ olarak toprağa gömülmüştür.

 

Katliamın üzerinden onca yıl geçtiği halde hala Halebçe’de yaraları iyileşmemiş on kişiye yakın insan var.

 

Halebçe katliamı insanlık bayrağının yere indiği andır.

Halebçe katliamı insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.

Enfal ve Halebçe şehitlerini saygı ile anıyoruz.16.03.2016

 

Hak ve Özgürlükler Partisi

HAK-PAR

Basın Bürosu

About Post Author