GÜNCEL

ADANA İL BAŞKANLIĞI NEWROZ BİLDİRİSİ DAĞITTI

ADANA İL BAŞKANLIĞI NEWROZ BİLDİRİSİ DAĞITTI

Newroz Kutlu Olsun!

Ülkemize özgürlük ve barış gelsin!

Hak-Par Adana il Örgütü 19 Mart 2016 tarihinde, kent merkezinde ve Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kürt mahallelerinde Newroz bildirisi dağıttı.

Kent merkezindeki bildiri dağıtımına Genel başkan yardımcılarından Arif Sevinç’de katıldı.

 

HAK –PAR Genel merkez tarafından kaleme alınan bildiride, bugün de içinde bulunduğumuz koşulların son derece kötü olduğu, . Halkımızın yüzlerce yıldır ağır bir baskı ve sömürü ile yüz yüze olduğu. Ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından çok zengin olmasına rağmen, insanlarımızın işsiz ve yoksul olduğuna dikkat çekilerek “Ülkemizi kendi elimizle yönetemiyoruz.

Hatta güzel dilimizi, Kürtçeyi her alanda özgürce kullanamıyor, anadilimizle eğitim göremiyoruz.

Bu nedenle bugün de özgür ve insanca bir yaşam için mücadele ediyoruz.” denildi.

Son dönemlerde Kürt sorunun diyalogla çözümüne yönelik umutların gerçekleşmediğine vurgu yapılan Newroz bildirisinde şu görüşlere yer verildi; ” Bugün bir kez daha ülkemizde kirli bir savaş yaşanıyor.

Önceki yıllarda savaş yüzünden binlerce Kürt köyü boşaldı, viran oldu, milyonlarca insanımız göç etti. Şimdiyse, Kürt kentlerine taşınan savaş yüzünden kentlerimiz yakılıp yıkılmakta, paha biçilmez bir tarih yok olmakta, binlerce kişi yaşamını yitirirken, yüz binler göç etmekte ve perişan olmakta.

Biz Hak ve Özgürlükler Partisi olarak, “hendekler savaşı” da denen bu savaşı manasız, amaçsız ve tam bir yıkım olarak görüyoruz. Savaş barışçı siyasetin yolunu da kapamakta.

Bu savaş Kürt halkının savaşı değil, en çok da Kürtlere zarar vermekte, iç ve dış savaş yanlılarına yaramakta.

Savaş kötü etkilerini Batı’da da göstermekte. İstanbul ve Ankara’daki son terör olayları, sıklaşan ve büyük can kayıplarına yol açan patlamalar bunun örneği.

Bu nedenle PKK bir an önce elini silahtan çekmeli ve barışçı siyasete yolu açmalıdır. Devlet de baskı ve şiddet yöntemlerini tümüyle terk etmeli, operasyonları durdurmalı ve Kürt sorununu eşitlik temelinde, federal biçimde çözmelidir. “ 20.03.2016

HAK-PAR
ADANA İL BAŞKANLIĞI

About Post Author