GÜNCEL

İSTANBUL HAKPAR’DA TOPLANTI

İSTANBUL HAKPAR’DA TOPLANTI

İstanbul HAKPAR’da, il başkanı Mustafa AYTAŞ başkanlığında 20 Mart 2016 Pazar günü saat 15 te il binasında bir toplantı düzenlendi. Toplantıda genel kongre hazırlık çalışmaları için star verildi, genel kurul hazırlık çalışmaları tartışılarak bu konuda görevlendirmeler yapılmasına karar verilerek bu konularda tavsiye kararları alındı. Toplantı da ayrıca Halepçe katliamı anıldı, Newroza ilişkin de mitolojik ve tarihsel bir bilgilendirme yapıldı. Halepçe ve Newroza ilişkin bilgilendirme GBY Latif Epözdemir tarafından yapıldı. Toplantıya PM üyeleri İlhan Çetin, Mehmet Baki Arslanargun, Muhlis Nurçin, Bedri Işık, Latif Epözdemir ve Semra Arcanın yanı sıra, il yönetim kurulu üyeleri ile parti üyeleri katıldılar.

Latif Epözdemir Halepçe katliamına ilişkin sunumunda: ” Halepçe katliamı bir insanlık dramıdır. Bu bir tedip ve gözdağı operasyonudur. Bu katliamda kullanılan kimyasal gazlar Avrupa ülkelerinden alınmıştır. Enfal adı verilen ve üç yıl süren olağanüstü koşullarda Güney Kürdistan’da 180 binden fazla Kürt katledilmiştir. Halepçe katliamı karşısında uluslararası toplum gerekli ve yeterli olan tepkiyi gösterememiştir, BM’nin beş daimi temsilcisi herhangi bir yaptırıma girişmemişlerdir.” Dedi.

Newroza ilişkin ise Epözdemir:” Newroz esas itibarı ile bir Kürt milli bayramıdır. Başta Farslar olmak üzere bir çok bölge halkı Newrozu kendilerine mal etmek istese de Newroz efsanesi Kürt kültürünün izleri ile nakş olmuştur. Firdewsi bilerek Newrozu manipüle etmiş ve Perslere mal etmek istemiştir. Firdewsi Newrozu “Yeni Yıl” olarak aktardığı halde Newroz özünde “yeni gün” anlamındadır. Kürtler bakımından Newroz bağımsızlık ve özgürlük anlamına geldiği halde diğer kimi halklar Newrozu kendi ulusal karakterlerine uygun hale getirmek sureti ile manüpile etmek istemişlerdir. Newroz Kürtlerin milli bayramıdır. Kürt kültürü ve ulusal değerleri bu efsanenin her versiyonunda kendini göstermektedir.” Dedi.

Toplantı daha sonra sona erdi ve bir sonraki toplantı gündemi olarak da genel kurul hazırlık çalışmalarının değerlendirilmesi olarak kararlaştırıldı.

About Post Author