GÜNCEL

KÜRTLERİN EFSANEVİ LİDERİ MELA MISTEFA BARZANİYİ SAYGI İLE ANIYORUZ

KÜRTLERİN EFSANEVİ LİDERİ MELA MISTEFA BARZANİYİ SAYGI İLE ANIYORUZ

 

Kürt ulusunun efsanevi lideri Mela Mistefa Barzani 37 yıl önce yaşama veda etti. 76 yıl durup dinlenmeden Kürt özgürlük mücadelesinin meşalesini dimdik yükseklerde tutan bu yılmaz savaşçı Kürt halkının mücadelesinde azmin yegane simgesi haline gelmiştir.Eksiksiz 40 yıl Kürt halkının umut ve esin kaynağı olan BARZANİ, yaşamı boyunca hep Kürtlerin özgür ve demokratik bir yaşama kavuşması için çaba içinde olmuştur.

 

 

Mela Mıstefa BARZANİ 1903 yılında doğdu. Henüz iki yaşında iken 1905 yılında annesi ile birlikte Diyarbakır Cezaevi’ne girdi. İki yıl sonra bu kez 4 yaşında iken,Musul Cezaevine konuldu.Türkiye’de ikinci kez 29 yaşında iken, 1932 yılında yine tutuklandı.1934’te ise tahliye oldu. 1919’da Şêx Mehmudê Berzenci’nin imdadına koşan BARZANİ 1920’de Şêx Seid ile görüşüyor ona güç veriyordu. 1930 da ise bu kez Ağrı eteklerinde İhsan Nuri Paşanın yakınında bulur kendisini.

 

1945 yılında Irak’tan İran’a geçerek 2000 kişilik pêşmerge gücü ile Mehabad ve Şıno, Nagade gibi Doğu Kürdistan kentlerine yerleşen Mela Mıstefa BARZANİ 1946 yılında Mahabatta Kürdistan cumhuriyeti kurulduğunda, cumhuriyet ordusuna pêşmergeleri ile birlikte gönüllü katıldı. Bunun üzerine Kürdistan Cumhuriyet Hükümeti Bakanlar Kurulu 1946 yılında “Supayı Milli”yi örgütleyip geliştirmek üzere BARZANİ’ye “Generallik” sanını verdi.

 

Mehabad Kürt Cumhuriyeti’nin yıkılışından sonra Kürdistan topraklarından bu günkü Rusya topraklarına sığınan BARZANİ, beraberindeki askerleri ile b Rusya’da mülteci olarak yaşadı.17 Temmuz 1958’de A. Kerim Qasım Irak’ta yönetim ele geçirince BARZANİ 6 Eylül 1958 yılında SSCB’den Bağdata geldi.

 

1970 yılında Güney Kürdistan bölgesine BARZANİ yönetimindeki 11 Mart olarak bilinen bir anlaşmas ile, anayasal güvenceler planında özerklik verildiği ilan edildi. Ancak kısa bir süre sonra Irak-SSCB askeri anlaşması sonucu, Irak yönetimi özerkliği sindiremedi. Güç kazanan Irak diktatörü ilk fırsatta anlaşmayı tek taraflı bozarak Kürtleri tutuklamaya, Kürdistan’ı yeniden işgale girişti.Mela Mıstefa tekrar himayesindeki peşmergelerle silahlanarak Irak yönetimine karşı savaşmak zorunda kaldı.

 

1975’te Cezayir Antlaşması imzalandı. Kürtler ağır bir zulüm ve perişanlık içinde bulundukları halde direnmekten vazgeçmeyip teslim olmayı kabul etmediler.

 

Kürt hareketi BARZANİyi doğal ve tartışmasız önder bilmiş, ona hep minnet borçlu olmuştur. Kürtlerin manevi bilincinde BARZANİ’nin karizmatik kişiliğinin etkisi büyüktür. BARZANİ’nin 75 yıllık hareketli yaşamı, kan, barut ve gözyaşı ile iç içe ilerleyen mücadelesi bir destan gibidir. Barzani’nin yaşamı Kürt özgürlüğüne adanmış bir yaşamdır.

 

Kürt halkının efsanevi lideri Mela Mistefa Barzani tedavi için gittiği ABD’de 1 Mart 1979’da,yaşamını yitirerek Kürdistan topraklarına ebedi olarak veda etti.

 

Bugün binlerce Kürt BARZANİ ismiyle ulusal uyanışa yönelmiş, bu büyük insan tüm Kürdistan’da tıpkı bir anıt olarak her süreçte anılmıştır. Dünyanın en önemli devlet ve siyaset adamlarından olan Barzani,Kürt halkının mücadele tarihinde hep anılacaktır.

 

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAKPAR ölüm yıl dönümü vesilesi ile Kürt halkının efsanevi lideri Mela Mıstefa Barzani’yi saygı ile anar.

 

Latif EPÖZDEMİR

Hak ve Özgürlükler Partisi

Genel Başkan Yardımcısı

About Post Author