Cihanbeyli ilçe örgütünün açılışı yapıldı.

Cihanbeyli ilçe örgütünün açılışı yapıldı.

Açılış kurdelesini eski Genel Başkan Kemal Burkay  ve Genel başkan danışmanı Refik Karakoç birlikte kestiler.

Konya’nın Cihanbeyli ilçe teşkilatının Yeniceoba Mahallesi’ndeki binası 13 Mart 2016 tarihinde bir törenle  açıldı. Törene Bir grup merkez yöneticisi, Ankara, Mardin ve Konya il başkanları da katıldı. 

 

Törende Kürtçe ve Türkçe konuşan Kemal Burkay   “buraya kısa bir süre önce yitirdiğimiz Genel başkanımız Fehmi Demir’i toprağa vermek için de gelmiştim. Bu gün ise ilçe teşkilatını açmak için buradayız. Hayat böyledir; yas ve sevinç bir ardadır. HAK-PAR Kürt sorunun barışçıl demokratik çözümünü savunuyor, bunun mümkün olduğunu söylüyor. Federasyonu savunuyor. Kürtler kendi ülkelerinde özgür olmalı, kendi kendilerini yönetmelidirler. Kürtçe Türkçenin yanı sıra resmi dil olmalıdır.

Türkiye’nin farklı kentlerinde yaşayan Kürtler ve diğer azınlıklar da haklarını özgürce kullanabilmelidirler. Adil bir çözüm ancak Türkiye’nin federal tarzda yeniden yapılanmasıyla gerçekleşebilir. Suriye gibi, Irak gibi sorunlarını barışçıl  demokratik yollarla çözemeyen, şiddete yönelen ülkelerin içine sürüklendikleri  yıkım ortadadır.” dedi. Burkay yeni yönetime başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Genel başkan danışmanı Refik Karakoç da Kürtçe bir konuşma yaptı. “Yılmaz Demir  benim cezaevinden arkadaşımdı. O Diyarbakır zindanında sömürgeciliği ve işkencecileri protesto ederek yaşama veda etmiş ve aramızdan ayrılmıştı. Ağabeyi Fehmi Demir’de ömrünü Kürt halkının özgürlük mücadelesine adamıştı. Yıllarca omuz omuza birlikte çalıştık. Bu gün onların saygıyla anıyor ve memleketinde ilçe teşkilatımızı açmaktan mutluluk duyuyoruz.”dedi

Kürdistan’ın pek çok ilçesinde yaşanan ve halkımıza büyük zarar veren şiddet politikalarını da  eleştiren Karakoç     HAK-PAR’ın başta Kürt sorununun çözümü olmak üzere  Türkiye’de yaşanan tüm sorunlara cevap olacak, çağdaş demokratik çözümler üreten bir programa sahip olduğunu söyledi.

İsviçre HAK-PAR Komitesi tarafından gönderilen mesajın da okunduğu törenin ardından 

Yeniceoba mezarlığına gidilerek Fehmi Demir ve Yılmaz Demir’in mezarlarına çiçekler bırakıldı.

 

 

About Post Author

Scroll to Top