GÜNCEL

HAK-PAR Ankara İl Kongresi yapıldı.

HAK-PAR Ankara İl Kongresi yapıldı.

BURKAY: SORUNLARA CESUR VE GERÇEKÇİ ÇÖZÜMLER ÖNEREN PARTİ HAK-PAR’DIR

23 Ocak Cumartesi günü HAK-PAR Ankara İl Kongresi Toplandı. Partinin Mithatpaşa Caddesindeki Genel Merkezi salonunda yapılan kongrede divan başkanlığına Genel Başkan Yardımcısı Hasan Şeşeoğulları, divan üyeliklerine ise Seda Akçan ile Mehmet Gökçe seçildiler. Mücadalede hayatlarını kaybeden partililer için saygı duruşunda bulunuldu. İl Başkanı Fazlı Taşkan’ın açış konuşmasının ardından faaliyet raporu ile mali rapor okundu.

 

Temenni ve dilekler bölümünde söz alan Eski Genel Başkan Kemal Burkay, Türkiye’nin seçkin aydınlarından Çetin Altan’ın, ölümünden kısa süre önce dile getirdiği, “Benim görmek istediğim Türkiye bu değildi,” sözlerini hatırlatarak, gerçekten de, nice kuşağın değişim için harcadığı onca emeğe ve ödenen nice bedele rağmen Türkiye’nin ve Kuzey Kürdistan’ın manzarasının iyi olmadığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Ben de 1958 yılından beri siyasetin içindeyim. O günden bu yana elbet hiçbir şey değişmedi diyemeyiz. 1958’de 49 Kürt aydını sırf Kürt sorunundan söz ettikleri için tutuklanıp idamla yargılandılar. Ben de 1966’da bir yazımda Kürt sorununu tartıştığım, Kürdistan’dan söz ettiğim için tutuklandım. Bugün Kürt sorununu rahatça tartışabiliyoruz. Ama sorun hala çözülmüş değil ve çözülmediği için de ülke ağır bir şiddet sarmalının içinde. Türkiye’de değişim ne yazık ki kaplumbağa adımlarıyla ilerliyor. Türkiye ne Kürt sorununu ne de Alevi sorununu çözebildi. Bunun yanı sıra ülkemizde ciddi bir kadın sorunu var, her gün nerdeyse iki-üç kadın öldürülüyor. Her gün üç-dört işçi iş kazalarında hayatını yitiriyor. Temel hak ve özgürlükler Avrupa standartlarının çok gerisinde.”

Burkay daha sonra, parlamentoda temsil edilen partilerden hiçbirinin çözüm üretici olmadığını belirterek sözü HAK-PAR’a getirdi ve şöyle dedi:

“Partimiz son iki yılda biri yerel, ikisi genel olmak üzere üç seçimde yer aldı ve oylarını 2009 yerel seçimlerine göre dört katına çıkardı. 2009 seçimlerinde 26 bin olan oyunu, önce 2014 Yerel Seçimlerinde 52 bine, 1 Kasım 2015 seçimlerinde ise 110 bine yükseltti. Geçmişte ülkeyi yönetmiş anlı şanlı partiler bile eriyip giderken, mali olanaklardan ve medya desteğinden yoksun olmasına rağmen HAK-PAR’ın bu başarısı nedensiz değil. Söz konusu üç seçime katılan partiler içinde ülke sorunlarının çözümü için net ve cesur projelere sahip olan tek parti HAK-PAR’dır.

“Kürt sorununun eşitlik temelinde ve fedarasyonla çözümünü istiyen tek parti biziz. Kürt sorununun çözümü ancak böylesine çağdaş, eşitlikçi, adil bir proje ile mümkündür.

“Alevi sorunu da ülkenin önemli sorunlarından biridir ve çözümü Alevi halkın haklı taleplerinin karşılanmasıyla olur. Bunun için tüm inançlara saygılı ve eşit mesafede, gerçek bir laik sistem gereklidir ve biz bunu istiyoruz.

“Bunun yanı sıra emekçilerin haklı taleplerinin, kadın sorununun, çevre sorunlarının çözümü için çağdaş, ileri bir programa sahibiz.

“Ülkemizde Avrupa standartlarında bir demokrasi istiyoruz, temel hak ve özgürlükler ileri ülkeler düzeyine çıkarılmalı.

“Özetle, izlediğimiz politikalar sorun çözücü ve kitlelerin yararına olduğu için günden güne partimize olan ilgi ve destek artıyor.

“Bizim temel bir özelliğimiz de sorunların çözümü için barışçı yol ve yöntemleri seçmiş olmamızdır. Bu da kitlelerin bize yönelik sempatisinin artmasının bir nedenidir. Çünkü onyıllardır süren şiddet büyük can kaybına, yıkıma ve acılara yol açarken herhangi bir sorunu çözemedi, tam tersine sorunlar giderek ağırlaştı. Bölgede son aylarda bir kez daha tazelenen şiddetin sonuçları ise göz önünde. Kürt kentleri yanıp yıkılıyor, bir kez daha yüzbinler göç ediyor. İnsanlar gün geçtikçe şiddeti dışlayan bir siyaset anlayışının değerini daha çok anlıyorlar.

HAK-PAR bir seçenek olarak kuruldu ve onun gerçek bir seçenek olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Elbet, eğer koşullar uygun değilse, salt doğru politikaları savunmak ve iyi bir liderlik her zaman başarıya ulaşmaya yetmez. Ama yeni dönemde konjönktür de HAK-PAR’dan yana hızla değişmekte. Eğer söz konusu doğru politikalarımız yönünde kararlı çalışmamızı sürdürürsek, tüm engelleri aşıp daha hızlı bir gelişmeyi yakalayabiliriz.”

23 Ocak 2016

Haber Merkezi – Ankara

About Post Author