GÜNCEL

“Kürdistani duruş pratikle mümkündür.”

Fehmi Demir “Kürdistani duruş pratikle mümkündür.”

Hak vee Özgürlükler Partisi Genel başkanı Fehmi Demir, Başkanlık Kurulu toplantısı için bulunduğu Diyarbakır’da partililerle buluştu.

 

29 Kasım 2014 Cumartesi Diyarbakır İl binasında yapılan toplantıda konuşan Fehmi Demir, Başbakan Davutoğlu’nun Güney Kürdistan ziyaretini değerlendirerek, “Yıllarca Güneyli Kürtlere karşı hasmane tutum takınan, aşağılayan Türk siyasetçilerin bu gün geldikleri nokta,  Türk devletinin “kırmızıçizgileri” ni terk ederek Güney Kürdistan Bölge Başkanı ve yöneticileriyle iyi komşuluk ve karşılıklı çıkarları esas alan görüşmeler yapmasını olumlu buluyoruz. Bu hem Türkiye hem de Güney Kürdistan için olumlu bir süreçtir.

 

Türkiye’de yaşayan 20 milyon Kürt Güney Kürdistan Hükümetiyle iyi ve uygar ilişkiler sürdürülmesinden yanadır. Dileğimiz hükümetin  Kürdistan’ın tüm parçalarıyla dostça, uygar ilişkiler sürdürmek üzere politikalarını revize etmesidir.

 

Yine Sayın Davutoğlu’nun Türkiye’nin temel problemlerinden biri olan Alevi meselesinde takındığı üslubu olumlu buluyoruz. Dersim Katliamı dolayısıyla “size zulmedildi, ayıp edildi” diyen Başbakan bu ayıptan kurtulmanın da adımlarını atmalı, bir an önce Alevilerin taleplerini karşılayan  somut bir pratik sergilemelidir.

HAK-PAR, Türkiye’nin federal tarzda yeniden yapılanması gerektiğini savunan, bu çerçevede Kürt sorununun çözümüne yönelik en gerçekçi programı sunan parti olduğunu,    ifade eden   Fehmi Demir üyelerden gelen soruları da cevapladı.

 

Hak-Par 6.Kongresi hakkında görüşlerini ifade eden Fehmi Demir konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kongremiz gerçekten de tam bir demokratik olgunluk içinde üç adayın yarışı şeklinde oldu. En ufak bir taşkınlık olmaksızın başarıyla sonuçlandı. Bu nedenle Kongremizden gurur duyuyoruz.

 

Elbette sonuçlardan memnun olmayan arkadaşlarımız olabilir. Bu normal bir durumdur. Kimi kırgın arkadaşlar da bir süre sonra Demokratik teamüllerin iyileştirici etkisiyle parti ile yeniden bütünleşecektir.

Delegelerimiz bize iki yıllığına görev verdi. Bu ciddi ve ağır bir görevdir. Bu andan itibaren yapılacak şey partimizi güçlendirecek, kitlelerle buluşturacak politikaları oluşturmak ve çalışmaktır.

Demokratik duruş da, Kürdistani duruş da ancak pratikle mümkündür. Hak-Par 12 yıllık geçmişiyle, ortaya koyduğu pratiğiyle hem demokratik hem de Kürdistani bir duruş sahibi olduğunu kanıtlamıştır.

Hak ve Özgürlükler Partisi Kürt halkını özgür bir geleceğe taşımak amacı ile oluşturuldu. Bizlerde bu büyük amaca hizmet edecek düşünce tarzını ve siyasal ustalığı göstermek zorundayız. Bütün partili arkadaşlarımın da kongrede yaşananları bir kenara bırakarak, bu amaç doğrultusunda seferber olmasını istiyorum.”  01.12.2014

About Post Author