GÜNCEL

Ankara’da Federasyon Konulu PanelAlternatif Düşünce Kuruluşu’nun düzenlediği, “Bir Çözüm Önerisi Olarak Federasyon” paneli bugün Ankara’da, İnşaat Mühendisleri Odası salonunda yapıldı. Saat 14’te başlayan panel saat 17’ye kadar sürdü. Panele çeşitli siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilci veya mensupları katıldı.
Panelin açış konuşmasını ADK Başkanı Fazilet Çulha yaptı. Çulha, 9 ay kadar önce kurulmuş olan ve bir sivil toplum kuruluşu olan dernekleri hakkında bilgi verdi. Ülke gündeminin çok yoğun olduğunu dile getirdi; ama ADK’nın çoğunlukla bize dayatılan gündemleri tartışmakla yetinmeyip kendi gündemimizi oluşturmak, ülkenin hayati sorunlarına cevap aramak için oluşturulan bir kurum olduğunu söyledi.Panel’de ilk söz HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay’a verildi. Burkay, federasyon konulu bir toplantı düzenledikleri için ADK’yı kutladı. Daha sonra Kürt sorununun ortaya çıkış ve gelişim süreci üzerinde bilgi vererek sözü çözüm konusuna getirdi. Kendisinin uzun yıllar boyunca federal çözümü savunduğunu anlattı ve bunun farklı halkların, ulusların ve etnik grupların bir arada yaşamasının biçimi olduğunu söyledi. Dünyadan örnekler verdi ve şöyle dedi: “Türkiye inkar noktasından sorunu kabule geldi, son yıllarda bazı olumlu adımlar da atıldı. Sorunu artık serbestçe tartışabiliyoruz. Bunlar elbette önemli. Ama bu sorun ancak eşitlik temelinde çözülebilir, bunun biçimi ise federasyondur. Türkiye’nin gerçek anlamda demokratik bir ülke olması ve barışa ulaşabilmesi için köklü adımlara ihtiyaç var. Türkiye’nin siyasal sistemi değişmeli ve ademi merkeziyetçi, federal bir sisteme geçilmeli. Üniter yapı ile bu sorun çözülmez.”

Daha sonra söz alan SODEP Genel Başkanı Hüseyin Ergün, kendisinin gençlik yıllarında sorunu bir Doğu Sorunu ve geri kalmışlık olayı olarak bildiğini, sonra Türkiye İşçi Partisi içinde Kürt arkadaşların konuyu gündeme getirdiğini, Yeni Akış dergisindeki makalelerle sorun hakkında daha geniş bilgilendiğini anlattı. TİP’in 4. Kongresinde Kürt sorununa ilişkin alınan önemli karardan söz etti. Ergün, 12 Eylül’le birlikte Kürt sorununda silahın ve şiddetin devreye girdiğini, bunun olumsuz bir gelişme olduğunu söyledi. Şimdi silahların susması ve devreden çıkarılması, barışçı siyasal yöntemlerin öne çıkması yönündeki süreci desteklediklerini belirtti ve Kürt toplumunda siyasetin çoğulcu olması gereğinin önemini dile getirdi.

Diğer konuşmacı, HDP milletvekili Altan Tan da konuşmasında Avrupa ülkelerinde etnik sorunların gündeme gelişi ve çözümüne ilişkin süreçle Ortadoğu’daki farklı tarihsel gelişme sürecine değindi. Ortadoğu’nun bir sanayi devrimi ve Avrupa benzeri sınıf mücadelesi yaşamadığını, burada kavganın daha çok din ve mezhep üzerinden şekillendiğini söyledi. Tan, “Ulusal devlet dönemi artık geride kaldı, Avrupa federalizme yöneldi; ilerde Ortadoğu’nun da böylesi bir gelişme süreci yaşayacağı kanısındayım,” dedi. Tan, federasyonun yanı sıra, konfederasyonun, otonominin ve eyalet sisteminin de genel olarak federasyon başlığı altındaki biçimler olduğunu söyleyerek, “Bence eyalet sistemi en uygunu. Tabii ki Kürdistan var. Diyarbakır merkezli bir Kürdistan eyaleti oluşabilir. Ama Van, Erzurum gibi önemli merkezler de birer eyalet olabilir. Bu eyaletler hem Kürtçe hem Türkçe, yerine göre aynı zamanda Arapça eğitim dili olabilir,” dedi.Daha sonra toplantıya 15 dakika ara verildi ve ikinci bölümde her üç konuşmacı dinleyicilerden gelen soruları cevaplandırdılar.

Toplantı başından sonuna ilgiyle izlendi ve katılımcılar memnuniyetlerini dile getirdiler. Rudaw, War, TRT-6 gibi TV kanalları ve Anadolu Ajansı toplantıyı izlediler ve yansıttılar.

HAK-PAR Haber

7 Haziran 2014

About Post Author