GÜNCEL

HAK-PAR Faili Meçhul Cinayetler Davasına Katıldı

2014-05-16 19:22

1990″larda işlenen 18 faili meçhul cinayetle ilgili “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek, adam öldürmeye iştirak” suçundan Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın görülmesine başlandı. Hak ve Özgürlükler partisi üyelerinden 12 kişi davanın takipçisi olarak mahkemeye katıldı. Ayrıca HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Celal Baykara katledilen Medet Serhat ve Behçet Cantürk’ün müdahil avukatı olarak yargılama sürecine katıldı.
Mahkemede söz olan Mehmet Celal Baykara “Ben cezaevlerinde bu uğurda ne bedellerin verildiğini şahsen görmüş birisi olarak Fırat’ın öte yakasında gerçekleşen bu cinayetlere dair hazırlanan iddianamenin eksik olduğunu belirtmek isterim.” dedi. Dava süresince mağdur ailelerin müdahil avukatlarınca sanıkların tutuklu yargılanması talebine katıldığını belirten Baykara; adaletin takipçisi olacaklarını belirtti.

Mahkeme, Mehmet Ağar’ın 11 Temmuz 2014 tarihli duruşmaya katılmasına, sanık Ayhan Çarkın’ın tutuklu halinin devamına, tutuksuz sanıkların tutuklanması taleplerinin reddine karar verdi. Tutuklu sanık Ayhan Çarkın’ın ifadesini vermemesi nedeniyle bir sonraki davada çapraz sorgu yapılması kararı alındı. Ayrıca Mecit Baskın davası ile 18 kişinin öldürülmesine ilişkin faili meçhuller ana davası birleştirildi.

Ankara 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen faili meçhul cinayetlere ilişkin Hak ve Özgürlükler Partisi’nin yaptığı basın açıklamasını aynen paylaşıyoruz:

“Ji raya giştî re,

Xwîşk û birayên delal!

Îro em ji bo doza hin welatparêzên Kurd; Yusuf Ekinci, Mecit Baskın, Namık Erdoğan û Faik Candan li vir in.

Ev welatparêz û rewşenbîrên Kurd û bi sedan û bi hezarên wek wan di salên 1990 de bi destê hêzên faşîst hatin qetilkirin.

Ji van qetliaman ra gotin “faili meçhul” ango “qetilkarên nenas…”

Lê bi rasti qetilkar nas bûn, gelek ji wan berpirsên dewletê yên wê demê bûn.

Wan bi van qetlîaman xwastin gelê Kurd û hêzên azadîxwaz û demokrat bêdeng bikin, zulma xwe dirêj bikin.

Mixabin heya îro hesabê van qetliaman nehate pirsîn.

Ev doza hanê ku îro li Enqerê di Dadigeha Yekemin ya Cezayê Giran da dimeşe, gelek dereng dest pê kir. Lê dîsa jî baş e ku dozeke han vebû.

Em hêvî dikin ku ev doz rojkî berê van bûyeran zelal bike, qetilkaran ceza bike û edalet cîyê xwe bibîne.

Her usa jî em daxwaz dikin ku ev bi sedan û bi hezaran bûyerên dinê yên wê demê, ku jê ra tê gotin “faîlî meçhul”, di derheqa berpirsîyarên wan da jî doz û dewa vebe, ew bûyer zelal bin û sûcdar bên cezakirin.

Ango edalet derbazî “wî alî Feratê” be.

Da ku edalet cîyê xwe bibîne, welat ji vê xwîn û qirijîyê paqij be.

HAK-PAR (Partiya Maf û Azadiyan)
Rêxistina Enqerê

16 Gulan 2014”

Basına ve kamuoyuna,

Bugün, 1990’lı yıllarda katledilen bazı Kürt yurtseverleri; Yusuf Ekinci, Mecit Baskın, Namık Erdoğan ve Faik Candan’la ilgili dava nedeniyle buradayız.

Onlar ve onlar gibi yüzlerce, binlerce yurtsever ve aydın söz konusu yıllarda, devlet içinde yuvalanmış faşist odaklar tarafından katledildiler.

Bu cinayetlerin failleri yıllar boyu açığa çıkarılmadı, kendilerine hesap sorulmadı. Bunlar “faili meçhul cinayetler” diye tarif edildi.

Oysa bu cinayetleri işleyenler ve işletenler hiç de meçhul değildi. Bu eylemlerin baş sorumluları devletin sorumlu mevkilerinde oturanlardı

Onlar böylece Kürt halkını ve bir bütün olarak demokratik güçleri susturmak, sindirmek, kendi zulüm düzenlerini kalıcı kılmak istediler.

Ne yazık ki bu acımasız eylemlere yönelik sessizlik bugünlere kadar sürüp geldi.

Şu anda Ankara 1. Ağırceza Mahkemesi’nde görülen bu dava, söz konusu binlerce cinayetten sadece birkaçıyla ilgili ve gecikmiş bir davadır. Yine de bu davanın açılmış olması olumludur.

Umut ediyor ve diliyoruz ki bu dava bir an önce sonuçlansın, bu cinayetleri aydınlatsın, katiller ve onları azmettirenler hak ettikleri cezaları alsınlar.

Bunun gibi diliyoruz ve istiyoruz ki, söz konusu döneme ait diğer yüzlerce, binlerce “faili meçhul” denen cinayetlerin tetikçileri ve azmettirenleri de açığa çıkarılsın ve hak ettikleri cezalara çarptırılsınlar.

Öyle ki adalet “Fırat’ın ötesine” de geçsin.

Öyle ki ülke bunca kirden ve kandan arınsın.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR)
Ankara İl Örgütü

16 Mayıs 2014

 

About Post Author