GÜNCEL

HAK-PAR Genel Başkanı Burkay Dersim’de

“Tüm renklerin barış içinde bir arada yaşayacağı bir sistem kurmalı”

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, Diyarbakır İl Örgütü 6. Olağan Kongresi”nin ardından, Tunceli HAK-PAR İl Örgütü”nde partililerle buluştu. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili adayların açıklandığı bu günlerde güncel siyasi durumu değerlendiren Burkay, partililerin de sorularını yanıtladı. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendiren Burkay, önümüzdeki günlerde toplanacak HAK-PAR Parti Meclisi’nin bu konudaki parti politikasını belirleyeceğini söyleyerek şöyle dedi: “Kişisel görüşüm şu: Kürt sorununun eşitlik temelinde çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için çalışacak bir Cumhurbaşkanı arzu ediyoruz. Mevcut adaylar bu nitelikte mi, buna bakmalı. 
“Barış ve çözüm olacaksa, Kürt halkının temel taleplerini kabul edecek bu sorunu eşitlik temelinde çözeceksiniz. Bunu biçimi ise federasyondur. Alevilerin de haklarını tanıyacaksınız. Barış ancak böyle gelir. Türkiye’nin bir değişime ihtiyacı var.” 

Toplum tek renk değil

Partililerin sorularını yanıtlayan Burkay, hükümetin kullandığı dili eleştirerek “Terörü bitirmek ve toplumsal bütünleşme sağlamak” ifadesi hiç de bu sürece uygun değil. Silahlar bırakılacaksa devlet de ona göre adım atmalı, yasal zemini oluşturmalı. Silahlarını bırakıp dağdan inenler, toplumsal yaşama serbestçe katılmalı, cezaevlerine gönderilmemeli. Siyaset yapabilmelerinin önü açılmalı. Ya ‘Toplumsal bütünlük’ ne anlama geliyor. Toplum tek renk değil. Bu ülkede Türk var, Kürt var; Alevi, Sünni, Hıristiyan, Êzdi var. Çok renkli bir ülkede yaşıyoruz. Bütün renkleri kabul edecek bir sistem kurulmalı. Farklılıkların bir arada, barış içerisinde yaşayacağı bir sistem. O yüzden federasyon olmalı diyorum ben. Federasyon olursa, Kürtler haklarına kavuşur, Türkler ise bir şey kaybetmez. Diğer halklara da baskı olmayacak, kimse korkmayacak. Dünyadaki devletlerin yüzde 95″i federal sistemle yönetiliyor.”

İki saate yakın devam eden bir sohbetin ardından Bülbül Deresi mevkiinde, baraj gölü kenarında birlikte yemek yendi.

HAK-PAR Basın Bürosu

1 Temmuz 2014 About Post Author