GÜNCEL

HÜDA PAR’dan HAK-PAR’a ziyaret

hud_2.jpg görüntüleniyor

 

Hüda Par Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Temel, Diyarbakır il Başkanı Şeyhmus Tanrıverdi ile Metin Turan’dan oluşan bir heyet 04.06.2014 tarihinde Diyarbakır HAK-PAR il örgütüne ziyarette bulundu. Hüda Par heyetini HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, PM üyesi Ramazan Moray, Diyarbakır il başkanı Vasıf Kahraman ile parti yöneticileri karşıladı.

HAK-PAR Diyarbakır il örgütünde gerçekleşen görüşmede Türkiye’deki son siyasi durum, bölgede tırmanan gerilim ile PKK’nin Hüda Par ve öteki kurumlara karşı gerçekleştirdiği saldırılar ele alındı.

Söz konusu görüşmede HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel bölgede son dönemde yaşanan olaylar ve tırmanan gerilime ilişkin görüş ve kaygılarını dile getirdi. Bozyel konuşmasında bir yıl önce başlayan Çözüm sürecinin gelinen aşamada tıkandığını ve Türkiye’nin tekrar bir gerilim atmosferine girdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Hükümet çözüm sürecini kalıcı bir barış ve çözüm sürecine dönüştürmek için kararlı bir duruş sergilemedi. PKK ise gerilimi tırmandırarak bölgede tahakkümünü güçlendirmeye çalışıyor. Son dönemde yaşanan olaylar, adam kaçırma ve benzeri gelişmeler kaygı vericidir.’

Bozyel savaş ve şiddetin çözüm olmadığını dile getirdiği konuşmasında diyalogun önemine vurguda bulundu. ‘Kürt halkının devlet ile sorunlarını barışçıl yöntemler ve diyalogla çözmeye çalıştığı bir dönemde, Kürtlerin birbirlerine karşı şiddete başvurması kabul edilemez. Kürt siyasi partileri birbirlerinin varlıklarına saygı göstermeli, varsa sorunlarını karşılıklı diyalog ile çözmeli. Kürt toplumunun eski acıları ve çatışmalı süreci bir daha yaşamaya tahammülü yok’ dedi.

Görüşmede ilgili bütün tarafların sağduyulu davranması konusunda görüş birliğine varıldı.

About Post Author