GÜNCEL

Kamuoyuna

Geçmişten ders alınmalı, yanlışlar tekrarlanmamalı


abi_log_2.jpg - 118.63 KbSon dönemde Kürdistan’da cereyan eden bazı olaylar oldukça ilginç ve kaygı verici. PKK’nin bir kez daha yol kesip adam kaçırdığı görülüyor. Birkaç gün önce Lice’de HÜDA-PAR mensubu bir aileye yönelik saldırı düzenlendi ve biri çocuk üç kişi yaralandı. Dün de (28 Mayıs) Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde HÜDA-PAR İlçe Başkanı kaçırıldı.

 

“Barış ve Çözüm Süreci” denen gelişme nedeniyle bir yıldan beri bölgede silahlar susmuştu. Savaştan rant sağlayan bazı “derin” ve karanlık odakların dışında hem Kürt hem de Türk Halkı bu durumdan oldukça memnun. Ancak son olaylar oldukça tehlikeli; bunlar yeni bir çatışma dönemine yol açabilir.

Bu nedenle tüm yurtsever güçler uyanık olmalı, bu tür olaylar karşısında sesini yükseltmeli. Son 30-40 yıllık dönem bize çok açık biçimde gösterdi ki bu tür şiddet eylemleri Kürt halkının haklı davasına ancak zarar verirler. Ola ki bu kez de bu tür provakatif eylemlerin ardında yine, insanlarımızı kendi arasında çatıştırmak ve ülkemizi bir kez daha yangın yerine çevirmek, böylece aynı zamanda çözüm ve barış sürecini boşa çıkarmak isteyen söz konusu derin güçler, karanlık odaklar vardır.

Kürdistan ve Kürt halkı da tüm ülkeler ve toplumlar gibi, siyasi ve sosyal açıdan çok renklidir. Siyasetin her rengi kendisini özgürce ifade edebilmeli, çalışmasını özgürce yapabilmeli. Farklı görüşe mensup gruplar ve farklı siyasi partiler birbirlerinin varlığına saygı göstermeli. Her örgüt kendi programı ve talepleri doğrultusunda çalışıp halka seslenebilmeli. Halk da bu şekilde kendisinin ve ülkenin geleceği konusunda kararını verir. Özgürlüğe ve barışa böyle ulaşılır.

Geçmişte olup biten ve davamıza zarar veren yanlışlardan herkes ve her örgüt dersler çıkarmalı, bu yanlışları tekrarlamamalı.

 

Kemal Burkay

HAK-PAR Genel Başkanı

 

29 Mayıs 2014

About Post Author