HAK-PAR Gaziantep il örgütü Halepçe Katliamını andı

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Gaziantep il örgütü, Demokrasi Meydanında düzenlediği bir etkinlikle Halepçe katliamını andı. Anma ekinliğinde il başkanı Ömer Yeter tarafından basın açıklaması okundu. Daha sonra HAK-PAR seçim minübüsü gün boyu Gaziantep”in tüm mahlelerinde Şiwan Perver”in HALEPÇE şarkısını çalındı.

İl başkanı Ömer Yeter tarafından okunan basın açıklaması şöyle:

BAAS diktatörlüğü, Kürtleri toptan imha etmek için 16 Mart 1988 tarihinde Halepçe’de gerçekleştirdiği kimyasal saldırı ile beş bin insanımızın ölümüne, on bin’den fazla insanımızın da yaralanmasına sebep oldu.

Bundan 26 Yıl önce, Güney Kürdistan’da küçük bir kent olan Halepçe’de insanlık bir vahşeti, onarılması güç bir dramı, bir katliamı, bir soykırımı daha yaşadı. 16 Mart 1988 günü, Irak’ın kanlı BAAS rejiminin diktatörü Saddam Hüseyin, insanlık tarihine kara bir leke olarak yazılacak bir soykırım eylemini kimyasal silahlarla gerçekleştirdi.

Tarihinde birçok acılar yaşayan, (Sürgün, Kıyım, Göç, İşkence, Savaş, vb.) Kürd halkı, 16 Mart 1988 de bir de kimyasal silahlarla kırıma uğradı. Halepçe’de, bir anda 5.000 masum sivil Kürt, atılan kimyasal bombalarla, bulundukları yerlerde yaşamlarını yitirdi. Kurtulanlar, uzunca bir zaman bu vahşetin yıkımını, ruhlarında bedenlerinde yaşadılar. Saldırı sonrası göç yollarına düşen Güney Kürdistanlı halkımız yıllarca ülkelerinden uzakta göçmen olarak yaşamak zorunda kaldılar. Saddam zalimi belli ki Halepçe’de, Kürdistan’da canlı varlık bırakmamak niyetindeydi.

İnsanlık bu ve benzer kıyımları, katliamları unutmamalıdır. Tepkilerini her fırsatta en şiddetli bir şekilde göstermelidirler ki bu halk düşmanları rahat hareket edemesinler. En küçük bir tereddüt, zaaf bu halk düşmanlarını cesaretlendirmektedir. Dünya devletleri; yıllarca Kürt halkına karşı orta doğuda bölge devletlerince yürütülen red, inkar soykırım politikalarına karşı sessiz kaldılar. Bu tutumdan cesaret alan diktatörler, Halepçe gibi insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kıyımın yaşanmasına yol açtı.

Bölge devletlerinin (Arap devletleri Türkiye ve İran gibi) tepkisizliğini anlamak mümkün. Çünkü bunu yapan ve uygulayan onlar, Ancak ABD’nin AB ülkelerinin yetersiz tepkileri ve duyarsızlığı insanlık vicdanında ve Kürt halkında hayal kırıklığı yaşatmıştır. Böylesi bir vahşete karşı suskunluk ülke ya da devlet çıkarları ile izah edilemez. Zira yaşananlar bir insanlık suçudur. Tüm dünya insanlarını ilgilendiriyor.

Hiçbir halk, kendisine büyük acılar yaşatan böylesi uygulamaları hak etmediği gibi Kürd halkı da böylesi uygulamaları hak etmemiştir.

26. yılında Halepçe Katliamını kınıyor, bir daha böyle acılar yaşanmasın diyoruz

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ GAZİANTEP İL BAŞKANLIĞI

About Post Author

Scroll to Top