GÜNCEL

Burkay: Barış ve çözüm Kürt halkının temel haklarını tanıyarak olur

 

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay bugün sabah, aralarında Genel Başkan Yardımcıları Hasan Dağtekin, Derviş korkmaz, Diyarbakır İl Başkanı Vasıf Kahraman, Diyarbakır Belediye Başkan Adayı Sevgi Çelik Moray’ın da olduğu kalabalık bir grupla Diyarbakır’dan Kulp ilçesine geldi. Burkay ve arkadaşları Kulp girişinde HAK-PAR Kulp İlçe Başkanı Mehmet Şah Eren ile Kulp Belediye Başkan Adayı Eşref Eren ve diğer partililer tarafından karşılandılar.

Parti otobüsü ve diğer seçim araçlarından oluşan konvoy kent içinde Kürtçe-Türkçe anons eşliğinde bir tur attıktan sonra Parti binasının önüne geldi. Orada İlçe Başkanı M. Şah Eren’in açış konuşmasının ardından söz alan Burkay, Parti otobüsünün üzerinden Kulp halkını ve partilileri selamladı, Kürtçe olarak başladığı konuşmasını daha sonra Türkçe olarak sürdürdü. Burkay şöyle dedi:

“İlk kez 1974 yılında Kulp’a gelmiştim. Şimdi 40 yıl sonra bir kez daha burada olmaktan, sizleri selamlamaktan memnunum. Bu arada nerdeydin, diye sorarsanız, bildiğiniz gibi 31 yılım sürgünde geçti ve ancak 2011 yılında dönebildim.”

Burkay daha sonra partisinin yerel seçim çalışmalarından söz etti. HAK-PAR’ın 55 ilde, geniş bir alanda seçimlere katıldığını, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının Sevgi Çelik Moray, Kulp’ta ise Belediye Başkan adaylarının Eşref Eren olduğunu söyledi ve her ikisi için de Kulp halkından destek istedi. Burkay partisinin, başta Kürt sorunu olmak üzere ülke sorunlarının çözümü için iyi bir programa sahip olduğunu anlattı ve şöyle dedi:

“Biz Kürt sorununun çözümü için gerçekçi ve yeterli bir programa sahibiz. Bu sorunun inkârla, baskıyla ve şiddetle çözülemeyeceği görüldü. Gelinen aşamada artık devlet yetkilileri de bunu anladılar. Bu nedenle çözüm ve barış sürecinden söz ediliyor. Silahlar bir süredir susmuş durumda ve biz bundan memnunuz. Silahlar bir daha konuşmamalı, bir tek gencimiz bile ölmemeli ve halkımız daha fazla acı çekmemeli. Ama barış aynı zamanda çözümü gerektirir. Peki çözüm nasıl olacak? Biz bu sorunun eşitlik temelinde ve barışçı biçimde çözümünden yanayız. Bunun biçimi federasyondur. Dünyanın pek çok ülkesinde benzer sorunlar böyle çözülmüştür. Biz aynı zamanda Türkçenin yanı sıra Kürtçenin de resmi dil olmasını istiyoruz. Dünyanın pek çok ülkesinde birden fazla resmi dil vardır.”Burkay daha sonra Partisinin ileri bir demokrasiden yana olduğunu belirterek şöyle dedi: “Biz tüm temel hak ve özgürlüklerin Türkiye’de ve Kürdistan’da geçerli olması için çalışıyoruz. Ne yazık ki olanaklarımız dar. Hazine yardımı alan bir parti değiliz. Televizyonlarımız ve günlük gazetelerimiz de yok. Çalışmamızı partili arkadaşlarımızın ve dostlarımızın küçük bağışları ile yürütüyoruz. Buna rağmen arkadaşlarımız ülkenin dört bir yanında çalışıp sesimizi kitlelere ulaştırmaya çalışıyorlar.”

Burkay’ın ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sevgi Çelik Moray da söz alarak kitleyi selamladı ve halktan yana bir belediyecilik yapmak için Kulp halkından destek istedi.

Burkay ve arkadaşları daha sonra parti binasına geçtiler. Burkay burada çalışmalarından dolayı Mehmet Şah ve arkadaşlarını kutladı. Kısa bir sohbetin ardından oradan ayrılıp cadde boyunca yürüyerek halkı selamladılar. İlçede yemek yediler, bir kahveye oturup çay içtiler ve daha sonra Diyarbakır’a dönmek üzere Kulp’tan ayrıldılar.

Burkay bu gece saat saat 21’de de Diyarbakır’da yerel kanal 21’in konuğu oldu ve bir saat süreyle program yapımcısı Taner Özbay’ın sorularını cevapladı.

HAK-PAR Basın Bürosu

19 Mart 2014

 


About Post Author