GÜNCEL

Hak ve Özgürlükler Partisi(HAK-PAR) Diyarbakır il örgütü Halepçe şehitlerini andı

Hak ve Özgürlükler Partisi Diyarbakır il örgütü Halepçe katliamının yıl dönümü nedeniyle, 16 Mart 2014 pazar günü Diyarbakır Ofis semtimdeki AZC plaza önünde bir basın açıklaması yaptı.

HAK-PAR Diyarbakır il örgütü tarafından yapılan açıklamaya, Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan yardımcıları Hasan Dağtekin, Bayram Bozyel parti meclisi üyeleri Sidar Avcı, Ramazan Moray, Parti üye taraftarlarının yanı sıra Diyarbakır Çıra Kültün Sanat Derneği Başkanı Burhan Deniz, Dicle Fırat Diyalog Grubu sözcüsü Muhittin Batmanlı, Azadî İnsiyatifi yöneticisi Adem Avcıkıran da katıldı.

Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının sergilendiği ve taşındığı açıklamada; Kürtçe “Me Helepçe jibir nekiriye, Em ê jibîr nekin”  “Ji bîrkirin mirine, Em Helepçe ji bîrnakin” yazılı pankartlar açıldı.

 

Basın açıklamasından sonra etkinliğe katılanlar AZC Plazadan Diyarbakır il Başkanlığına kadar pankartlar ve fotoğraflar taşıyarak yürüdüler. İl binasına da Halepçe katliamı ile ilgili pankart asıldı.

Halepçe katliamını anma programı çerçevesinde, partinin seçim anonslarının yapıldığı araçlardan gün boyunca Şivan Perver’in Hahepçe parçası çalınacak.

Hak ve Özgürlükler Partisi Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkan adayı Vasıf Kahraman tarafından okunan açıklama aşağıda veriyoruz.

HALEPÇE’Yİ UNUTTURMAYACAĞIZ!

Helepçe’de 26 yıl önce dünyanın gözleri önünde kimyasal silahlarla bir katliam yaşandı. Ülkemizin güney parçasında meydana gelen bu katliam, sonuçları bakımından tam bir soykırımdır. Yaşanan bu soykırımda her yaştan 7000 Kürdistanlı, Saddam Hüseyin ve onun eli kanlı rejimi tarafından katledildi.

Halepçe katliamı, Kanlı Baas rejiminin aynı zamanda güney parçamızda yıllarca sürdürdüğü enfallerin devamı ve en vahşice olanıdır. Halepçe’yle birlikte, dört parçadan tüm Kürdistanlılar yaşadıkları yığınla toplu kıyım ve katliamın derin acısını yüreklerinde hissetti. Öte yandan Halepçe katliamı, Hiroşima ve Nagazaki gibi insanlığın yüreğini dağlayıp, bir insanlık suçu olarak tarihteki yerini aldı.

Kürdistanlılar çeyrek asırdır Ulusal Bayram olarak kutladıkları Newroz’u Halepçe’nin kollarında, onun bıraktığı acının ortasında kutlamaktadır. Paslı bir hançer gibi Kürt halkının sinesine saplanan Halepçe, aynı zamanda halkımızın hafızasında ulusal direnişin ve ulusal dayanışmanın yeni bir sembolü olmuştur. Diğer yandan bu paslı hançer Kürt halkının şahsında tüm insanlığın göğsüne saplanmıştır.

Bugün ülkemizin güney parçasının özgür olması bile Halepçe’nin acılarını dindirememiştir. Bununla birlikte, başta Saddam olmak üzere onun eli kanlı rejiminin sorumlularının hesap vermesi de bu acının dinmesine yetmemiştir.

Halkımız bu acının dinmesi için uluslararası kurumların ve özellikle Birleşmiş Milletler Örgütü’nün adım atmasını beklemektedir. Birleşmiş Milletler Örgütü’nün Halepçe katliamını bir soykırım olarak kabul etmesi hem halkımızın acıların hafifletecek hem de bu insanlık suçunun tescilini belgeleyecektir.

Elbette halkımızın tarihi sadece acı ve gözyaşlarından ibaret değildir. O yüz yıllar boyu ödediği bedellerin, çektiği acıların karşılığını alacak kadar azimli ve mücadeleci bir ulustur. Bugün halkımızın hak ve özgürlükler mücadelesi Kürdistan’ın her parçasında daha ileri bir noktadadır. Yarınlarımızın daha iyi olacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Kürdistan’ın güneyindeki kazanımlar ve batısındaki yeni süreç yarınlarımızın daha aydınlık olacağını gösteren tarihi değerdeki örneklerdir.

Acılarımıza tanıklık eden tarih, aynı zamanda kazanımlarımıza da şahitlik etmektedir. Haklı bir davanın yılmaz savunucusu olan halkımız cesaret ve azimle kendi aydınlık geleceğini ve özgür yarınlarını örgütlüyor, bu uğurda mücadele ediyor. Hiç şüphe yok ki, her parçada elde ettiğimiz yeni kazanımlar, sadece ulusal onurumuz yüceltmekle kalmıyor, Halepçe gibi maruz kaldığımız kıyımların acısını da dindiriyor.

Herkes şunu iyi bilmelidir ki, Kürt Halkı, Halepçe’yi anarak, Newrozu kutlayarak; acı ve mutlu anlarıyla kol kola, milletçe özgür yarınlara yürüyor. 16.04.2014

HALPEÇE’Yİ UNUTMADIK!
HALEPÇE’Yİ UNUTMAYACAĞIZ!
HALEPÇE’Yİ UNUTTURMAYACAĞIZ!

Hak ve Özgürlükler Partisi
(HAK-PAR)
Diyarbakır İl Başkanlığı

About Post Author