GÜNCEL

Karakoçan ve Dersim Mitingleri

Burkay: HAK-PAR’a oy verin ve Partinizi güçlendirin

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay ve beraberindeki heyet 13 Mart günü, seçim otobüsüyle birlikte Yavuzeli, Araban ve Adıyaman’ın Nizip ilçesine uğrayarak oradan Malatya’ya geçtiler. Malatya girişinde il Başkanı Nurettin Kızıldağ, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Süleyman Behçet ve diğer partililer tarafından karşılandılar.

14 Mart günü parti otobüsü ile Malatya içinde Kürtçe müzik ve Kürtçe-Türkçe anonslar eşliğinde dolaşıldı ve aynı gün Elazığ’a geçildi. Elazığ’da heyet İl Başkanı ve Elazığ Belediye Başkan Adayı Siracettin Sarı ve diğer partililer tarafından karşılandı.

Geceyi Elazığ’da geçiren heyet 15 Mart günü, Karakoçan’da saat 12.00’de düzenlenen mitinge katılmak üzere yola çıktı. Yol üzerindeki Kovancılar’da mola verilerek bir süre önce meydana gelen elim kazada hayatını yitiren genç arkadaşımız İbrahim Aslan’ın ailesi ziyaret edildi ve başsağlığı dilendi.

“Yerel seçimler nedeni ile bir kez daha Karakoçan’da olmaktan ve size seslenmekten memnunum. Biz HAK-PAR olarak 55 ilde seçimlere giriyoruz. 30 Büyükşehir Belediye Başkanlığından 27’si için aday gösterdik. Bunların altısı kadındır. Bunun yanı sıra pek çok il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için, belediye ve il genel meclisleri için de adaylar gösterdik. Arkadaşlarımız partimizin sesini kitlelere iletmek için canla başla çalışıyorlar.

“HAK-PAR olarak seçime giren 25 parti içinde en iyi programa sahip olduğumuz kanısındayım. Ülkenin tüm önemli sorunları için doğru tespitlerimiz ve çözüm önerilerimiz var. Kürt sorununun eşitlik temelinde federal bir sistemle çözümünü istiyoruz. Kürtçenin Türkçenin yanı sıra resmi dil olmasını istiyoruz. Alevilerin meşru taleplerinin kabul edilerek Alevi sorununun çözümünü istiyoruz. Cem evlerine statü tanınması bunlar arasındadır.

 

“Biz aynı zamanda farklı bir siyaset tarzı izleyen bir partiyiz. Şiddete karşıyız. Sorunların barışçı yöntemlerle çözümünden yanayız. Zaten şiddetin bir çözüm olmadığı görüldü. Bir yıldır ki silahlar susmuş. Biz bundan memnunuz. Silahlar bir kez daha konuşmamalı ve bir tek genç bile ölmemeli. Biz aynı zamanda ülkemizde, hem iktidar, hem muhalefet bakımından geçerli olan kavgacı dile karşıyız. Öfke ve kinle sorunlar çözülmez. Uygarca tartışmalı ve uzlaşmasını bilmeliyiz.” Konuşma kent alanını dolduran geniş bir kitle tarafından ilgiyle, yoğun bir tezahürat eşliğinde izlendi. Sık sık “Bıji HAK-PAR!”, “Biji Azadiya Kurdistan!” sloganları atıldı.

HAK-PAR heyeti daha sonra, çoğunluğu minibüslerden oluşan 30 yakın aracın oluşturduğu uzun bir konvoy eşliğinde Dersim’e hareket etti. Yol boyu köylerde ve duraklarda halk selamlandı. Heyette Genel Başkan Yardımcıları Fehmi Demir, Reşit Deli, Hasan Dağtekin, Derviş Korkmaz, Parti Meclisi Üyeleri Sıracettin Sarı ve Ramazan moray, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Süleyman Behçet, Diyarbakır İl Başkanı Vasıf Kahraman da vardılar.

 

Dersim girişinde Konvoy İl Başkanı Gökhan Tarhan ve diğer partililer tarafından karşılandı. Burkay ve arkadaşları Belediye önündeki alanda araçlarından inerek Parti Merkezi’ne kadar yürüdüler ve yol boyundaki halkla selamlaştılar. Parti binasının önündeki alanda, Dersim İli Belediye Başkan Adayı Ahmet Düzgün ile öteki adaylar Parti otobüsü üzerinden halka tanıtıldı. Ahmet Düzgün kitleye yönelik kısa bir konuşma yaptı ve projelerine, yerel yönetim anlayışına değindi. Daha sonra Genel Başkan Burkay konuşmasına kitleyi selamlayarak başladı ve şöyle dedi:“Dersimli hemşehrilerim, partili arkadaşlarım! Örgütlü politikadaki hayatım 50 yılı buluyor. 1960’lı yıllarda Dersim’de avukatlık ve siyaset yaptım, mitinglerde konuştum. Şimdi bir kez daha yerel seçimler nedeniyle ve bu kez HAK-PAR Genel Başkanı olarak aranızda bulunmaktan mutluyum. 76 yaşımda eğer bir kez daha buradaysam bu post ve para için değildir. Hiçbir zaman böyle bir beklentim olmadı. Ama siyasal hayatımda güçlülerin değil, hep mazlumların yanında oldum. Emekçilerin, baskı gören Kürtlerin, Alevilerin ve tüm hakkı yenenlerin. Bugün de bunun için buradayım. HAK-PAR da bunun için var.”


Burkay daha sonra HAK-PAR’ın diğer partilerden farklarını, Kürt ve Alevi sorununa yönelik çözüm önerilerini, ileri, çağdaş bir demokrasi için taleplerini dile getirdi. Sorunların çözümünde şiddet yöntemine karşı olduğuna vurgu yapan Burkay şöyle dedi:

“Silahların susmuş olmasından memnunuz. 30 yıllık savaşta 50 bin canımızı yitirdik. 4000 köy yerle bir oldu. Bir kez daha bu acıyı yaşamayalım. Son olarak Berkin Elvan adlı gencimizi, birkaç gün önce de Burak Can adlı gencimizi ve Tunceli’de genç bir polis memurunu yitirdik. Bunlar için de büyük üzüntü duyuyor ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

Daha sonra kadın sorununa değinen ve kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu söyleyen Burkay, doğal çevrenin ve tarihi değerlerin korunmasının da önemini vurgulayarak şöyle dedi:“Yerel yönetimlere yönelik politikalarımız da bu anlayışa uygundur. Biz kentlerin beton ve taş yığınlarına dönüşmesine karşıyız. Kentler yaşanılır ve soluk alınır olmalı. İstanbul, Ankara gibi kentler plansız bir kentleşme yüzünden betonlaşmış ve adeta boğulmuş. İyi bir alt yapı, örneğin metro sistemi olsaydı, yeşil alanlar korunsaydı, çevre hoyratça tahrip edilmeseydi böyle olmazdı. Dersim merkezi henüz bu derece büyümedi. Ama betonlaşma ve çevrenin bozulması burada da yaşanıyor. Oysa burası, Munzur ve Harçik ırmaklarıyla, dağlarıyla, yeşil doğasıyla bir cennet. Bu cenneti koruyabilir ve doğa turizmi için bir çekim alanı yapabiliriz. Dersim ve yakın çevresinde Urartular’dan ve diğer uygarlıklardan kalan pek çok kale ve tarihi eser, kutsal mekan var. Bunların da titizlikle restore edilip korunmasından yanayız.”

Burkay daha, Dersim merkezi ve ilçelerde gösterdikleri adaylar için destek istedi ve şöyle dedi: “Güçlüye değil doğruya oy verin. Sorunlarınızı çözecek olan partiye, HAK-PAR’a oy verin. Öyle ki Partiniz güçlensin ve beklentilerinizi yerine getirsin. Son 60 yılın siyasi tecrübesi de gösterdi ki halkın taleplerini karşılamayan partiler iktidar olsalar bile silinip gider ve halkın taleplerini dile getirenler büyür. Biz HAK-PAR olarak büyümeğe adayız.”

HAK-PAR’ın Dersim mitingi de kitle tarafından sıcak bir ilgiyle izlendi. Halk, miting yerini gelişleri ve konuşmalar sırasında Burkay ve arkadaşlarına sıcak bir ilgi gösterdi.

HAK-PAR Basın Bürosu

15 Mart 2014

About Post Author