GÜNCEL

Partimiz HAK-PAR Genel Başkanı Sn. Refik KARAKOÇ ve arkadaşlarımızla YILMAZ Demir’i mezarı başında ziyaret ettiler

Sayın Refik Karakoç ve beraberindeki arkadaşlarımız, bundan 33 yıl önce Diyarbakır zindanlarında bayraklaşarak ölümsüzleşen Özgürlük Savaşçısı YILMAZ DEMİR’in mezarını ziyaret ettiler ve şehadet yıl dönümünü andılar.

HAK-PAR Genel Başkanı Sayın Refik Karakoç Yılmaz Demir’in anma töreninde şunları söyledi:

 

Yılmaz ile Diyarbakır 5 nolu cezaevinde aynı koğuşta kaldım. Onun cesareti ve özverili davranışlarına en zor günlerde tanık oldum.

Diyarbakır cezaevi sadece bir ceza evi değildi. Orada insanlığa ait bütün değerler ayakaltına alınmıştır. Çok yönlü bir yıldırma ve yok etme siyaseti ve planı uygulanıyordu. Günün 24 saati işkence ile geçiyordu. Fiziki işkence, psikolojik işkence, milli manevi tüm değerlere hakaret planlı ve programlı bir şekilde uygulanıyordu.

 

Bu sistematik uygulamalar sonunda isyan ve protesto kaçınılmazdı. Nitekim uygulamaları protesto eden tutuklular canları pahasına taleplerini kabul ettirdiler. Yılmaz bu protestoda canını ortaya koyarak ölümsüz şehitler kervanına katıldı. Anısını hep yaşatacağız.

 

Daha sonra partili arkadaşlarla beraber mezarına Kürdistan bayrağı, HAK-PAR bayrağı ve karanfiller bırakıldı. 22.01.2017

 

HAK-PAR
Basın Bürosu

 

About Post Author