GÜNCEL

Roboski

 


Kürt halkı da, HAK-PAR da,

Roboski’de

yaşamını yitirenlerin aileleriyle beraber

adalet aramakta ısrarlıdır.


28 Aralık 2011 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri uçakları Şırnak’ın Uludere ilçesi yakınlarındaki Roboski mıntıkasını bombaladı

F-16 savaş uçaklarının bombalaması sonucu, çoğunluğu çocuk sayılabilecek yaşta 34 sivil insan yaşamını yitirdi.

Bu katliama maruz kalanlar, günlük yaşamlarını sürdürebilmek için kaçakçılık yapan, katırlarıyla mazot ve sigara getiren Kürt köylülerdi.

Devlet, bu olayın bir yanlış istihbarat sonucu gerçekleştiğini açıkladı. Dönemin yöneticileri ailelerden özür dileyip, tazminat ödeyerek olayı örtbas etmeye kalkıştılar.

 

Aileler tazminat almayı ret etiler. Sorumluların açığa çıkarılması ve yargılanmasını talep ettiler.

Kürt sorununun çözümsüzlüğünün, bölgede sürdürülen kirli savaşın bir tezahürü olan bu katliamın üzerinden 4 yıl geçti.

Kamuoyunun, bu katliamın aydınlatılması, sorumlularının yargı önüne çıkarılması ve cezalandırılması yönündeki tüm talepleri geri çevrildi.

Olayın araştırılması için TBMM’nde kurulan göstermelik komisyonlardan bir sonuç çıkmadı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyası, “görevsizlik” kararıyla Genelkurmay Askeri Savcılığına gönderildi. Burada ise “kamu davası açılmasını gerektiren sebep bulunmadığı” gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi ve dosya kapatıldı

Kürt meselesinin barışçıl demokratik ve adil çözümüne yanaşmayan, savaşla, operasyonla, yakıp yıkarak sonuç alacağını düşünen yöneticiler Roboski katliamıyla tarihe, kara -kanlı bir sayfa daha eklediler.

Kürt halkı devletin savaş mekanizmaları ile şaibeli örgütün şiddeti arasında sıkışarak her gün bir başka felakete, her gün bir başka acıya sürüklenmektedir.

Yoksullukla, açlıkla, işsizlikle mücadele den Kürt insanı, öldürülmekte, evlatlarını yitirmekte, evi barkı başına yıkılmakta, köyünden, kentinden yaşam alanlarından sürülerek kendi ülkesinde mülteci konumuna sürüklenmektedir.

Üstelik bu durum yaklaşık kırk yıldır büyüyerek, yayılarak daha büyük acılar yaratarak devam etmektedir.

HAK-PAR Kürt halkına büyük acılar veren bu kirli, şaibeli ve kanlı kısır döngüden bir an çıkılmasını, savaşın, çatışmanın, şiddete dayalı politikaların sonlandırılmasını, Kürt sorununun barışçıl demokratik yollarla, adil bir çözüme kavuşturulmasını talep etmektedir.

Yine, HAK-PAR Roboski katliamının aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması yönündeki talebini yinelemektedir.

Kürt halkı da, HAK-PAR da, Roboski de yaşamını yitirenlerin aileleriyle beraberdir. Ve adalet aramakta ısrarlıdır.

Roboski katliamını unutmadık.

Unutturmayacağız!

27.12.2016
Hak ve Özgürlükler Partisi / HAKPAR-Basın Bürosu

About Post Author