DAHA ÖZGÜR, DAHA MUTLU YENİ BİR YIL DİLEĞİ İLE

DAHA ÖZGÜR, DAHA MUTLU YENİ BİR YIL DİLEĞİ İLE

Bir yılı daha geride bıraktık.

Acı, gözyaşı, kan ve şiddet dolu bir yıl geride kaldı.
Şiddet, terör ve savaş bölgemizin makus talihi olmaya devam ediyor. Bölgede üstünlük kurma peşindeki emperyal güçler ve onların yerli ortakları, kendi gayeleri doğrultusunda bölge halklarının yaşamını kan- revan içinde bıraktılar. Bu şiddet sarmalı içinde kuşkusuz ki halkımız da büyük acılar çekti, çekmeye devam ediyor.

Ülkemizde süregelen şiddet olayları, patlayan bombalar, operasyonlar ve çatışmalar, ülkenin kimi kentlerini adeta harabeye çevirdi. Binlerce insanımız bu anlamsız şiddete kurban gitti. Ülkemizde ticaret hayatı adeta durma noktasına geldi. İnsanlarımız şiddet ortamından, kan ve gözyaşından uzaklaşmak için yollara düştü, göç etmek zorunda kaldı. Ne yazık ki 2016’nın faturası bir önceki yıla nazaran daha da ağır oldu.

Geçtiğimiz yılın ortalarında Türkiye’de bir darbe girişimi oldu ve ama başarısızlıkla sonuçlandı. Bu darbe girişimi sivil halkın da alanlara çıkarak önlemeye çalıştığı, ancak ne yazık ki kanlı bir tablo ile sonuçlandı. Bu girişim iki yüzden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Patimiz daha darbe girişiminin ilk saatlerinde darbeye karşı olduğunu ve en kötü demokrasinin bile darbe yönetimlerinden daha iyi olduğunu kamuoyu ile paylaştı. Biz kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, darbelere ve askeri yönetimlere, hukuksuzluğa karşıyız.

Darbe girişimi sonrası ülkede ilan edilen “Olağanüstü Hal” uygulamasını da doğru görmedik. Hele de bu durumun uzatılarak adeta “Olağan Hal” haline gelmesine karşı geldik. Mevcut sorunlara çare hak ve özgürlükleri sınırlamakta değil, demokratik hak ve özgürlükleri genişletmekte aranmalıdır. Şiddet ve terörün panzehrinin demokrasi olduğunu ısrarla belirttik.

Hak ve Özgürlükler Partisi /HAKPAR, darbelere ve askeri yönetimlere davetiye çıkaran etmenin mevcut üniter yapı olduğunu, bu yapının değişmesi gerektiğini, Türkiye’nin sosyolojik yapısına uygun federal bir modelinin hayata geçirilmesini her fırsatta dile getirdi. Türkiye çoğulcu yapısına uygun yeniden yapılanmalıdır. Eşitlik ve özgürlük temelinde adil ve demokratik yeni bir yapılanma ile sorunlara çözüm bulunabileceğini dile getirdik, getiriyoruz. 

Ne yazık ki geride bıraktığımız uzunca yıllar boyunca başta Kürt sorunu olmak üzere diğer temel sorunlara kalıcı çözümler gerçekleşemedi. Sorunlar hep ötelendi, savsaklandı, ret ve inkâr edilerek bugünlere kadar çözümsüz olarak geldi. Kürt halkının meşru özgürlük mücadelesi ise, kriminal eller tarafından terörize edildi, biz Kürtlerin kültürel ve tarihi değerleri yıkılarak yok edildi. Bu terör ve şiddet ortamı, hayatı yaşanmaz hale getirdi. Halkımızın özgürlük düşleri bir kez daha yıkıldı, umutlar soldu.

Umarız ve dileriz ki yeni yılda tüm bu eski sıkıntılardan ve acılardan azade bir hayat başlar.

Çatışmalardan, ölümlerden, kandan ve şiddetten uzak, özgür, eşit ve mutlu bir yaşamı birlikte kurarız. Partimiz Halkımızın kolektif haklarını özgürce kullanabileceği, eşit ve özgür bir yaşam için mücadele ediyor. Biz eşitlik ve özgürlük temelinde birlikte bir yaşamı, gönüllü bir birliği savunuyoruz. Geleceğe dair umutlarımızı koruyoruz, doğru yoldayız ve başaracağımıza inanıyoruz.

Yeni yıl tüm insanlığa barış ve mutluluk getirsin.
Yeni yıl savaşsız, sömürüsüz, özgür ve demokratik bir yaşamın başlangıcı olsun.
Yeni yıl eşitlik, barış ve adaletin egemen olduğu yeni bir yaşamın başlangıcı olsun.
Yeni yılınız kutlu olsun. 30.12.2016


Refik KARAKOÇ
Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR)
Genel Başkanı

About Post Author

Scroll to Top