GÜNCEL

KONYA KONFERANSI BAŞARI İLE SONUÇLANDI

KONYA KONFERANSI BAŞARI İLE SONUÇLANDI

HAK-PAR’ın Konya da “Türkiye Dünyanın Neresinde” başlığı ile düzenlediği konferans 9 Temmuz 2021 günü saat 18.00’de Konya Selçuk Otel Meke Konferans Salonu’nda yapıldı. Konferansa önemli bir izleyici katıldı. Konferansı sunan Genel Başkan Latif Epözdemir Türkiye ve Ortadoğu’daki son siyasal gelişmelere değinerek şöyle dedi: “Türk siyaset kurumunun Kürd meselesini eski tarz siyaset anlayışı ile çözemeyeceğini, çözüm için istekli ve niyetli olmak ve muhatabı doğru seçilmek gerekir. Gelinen süreçte Kürdler artık eskisi gibi yaşamak istemiyor. Kürdler uluslararası toplumun yakasına yapışarak gelecekteki yaşamlarında daha özgür yaşayabilecekleri bir siyasal statü istemelidir. Bunun için müzakere ve diplomatik süreçleri başlatmalıdırlar. Kürdler Türkiye’de Türklerle hak eşitliği temelinde ve eşit müştereklerde birlikte yaşayabilirler. Türkleri ikna ve Kürdleri de razı edecek bir yeniden yapılanma gereklidir. Sistem tekçi ve Türkçü yapısından kurtulmalı ve çoğulcu demokrat federal bir yeniden yapılanmayı önüne koymalıdır” dedi.

Epözdemir şöyle devam etti: “HAK-PAR bir davanın sahibi ve takipçisidir. Partimiz Kürdlerin kolektif ve ulusal haklarının iade edilmesinin taraftarı ve Kürd meselesinin barışçı, demokratik çözümünün tarafıdır. Partimiz bugün önemli iki görevi yerine getirmeye çalışıyor. Yıllardır süren askeri ve güvenlikçi politikalar ret ve inkar siyaseti ve kırk yıldır Kürd hareketini terörize etmekten ve onu demokratik mecrasından saptırmaktan başka hiç bir amaca hizmet etmeyen şiddet ve silahlı mücadele sonucunda Kürd milli aidiyeti bozulmakla karşı karşıyadır. Partimiz bu aidiyetin yeniden kazanılması için çaba harcıyor. Diğer yandan da bu gün Kürd seçmeninin tercih yönünü milli ve demokratik bir adrese taşımayı görev biliyor. Kürdler kendileri için statü istemeyen partilere oy vermemelidir. HAK-PAR Kürdlere statü talep edip bu amaç doğrultusunda çalışan tek partidir. Biz bu işleri önemsiyor ve ulusal görev kabul ediyoruz.”

Konferans daha sonra konukların soruları İle devam etti. Ardından da katılımcılarla akşam yemeği yenilmesini ardından sona erdi.

Konferans Konya koşullarında gerçekleşen önemli ve düzeyli bir buluşmaydı. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederiz.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author