GÜNCEL

HAK-PAR:  EMÎN ÎSA CİNAYETİNİ NEFRETLE KINIYORUZ

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR Başkanlık Kurulu, 03 Temmuz 2021 günü Dersim’de toplandı. Dersim il binasında gerçekleşen toplantıda Başkanlık Kurulu gündemindeki parti içi konuları ve Türkiye ve dünyadaki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Toplantı sonucunda HAK-PAR Başkanlık Kurulu kamuoyu ile şu bildiriyi paylaşmayı uygun gördü.

“Partimiz Pandemi koşullarında çok değerli kadrolarını yitirdi. Önce Genel Başkan yardımcımız İhsan Durak ve sonra da Yurtdışı Koordinasyon Kurulu üyesi ve partimizin Fransa Temsilcisi Mehmet Ali Akagündüz arkadaşlarımız yaşamlarını yitirerek aramızdan ayrıldı. Bu arkadaşlarımızı yitirmiş olmanın acısını yüreğimizde hissediyoruz. HAK-PAR, bu yoldaşlarımızın Kürd halkının özgürlük mücadelesine sundukları katkı ve hizmetleri için kendilerine minnet ve şükran borçludur, ruhları şad olsun.”

Başkanlık Kurulumuz ayrıca ülke ve dünyadaki kimi gelişmeler konusunda ise şu görüşleri kamuoyu ile paylaştı: “Son dönemlerde partimiz ve onu temsil eden Genel Başkanımıza yönelik sosyal medya mecralarında yer alan ahlak dışı, çirkin paylaşımlar ile tehdit boyutunda saldırılarda bulunan kişi ve kurumları nefretle kınıyoruz. Genel başkanımızın görüş ve düşüncelerini bilinçli olarak saptırıp algı operasyonlarıyla, partimizin ve genel başkanımızın hedef gösterilmesi manidardır. Partimiz tüm bu saldırıları ve komploları boşa çıkaracaktır. Sonuna kadar Genel Başkanımızın yanındayız, onun basında dile getirdiği görüş ve düşünceler partimizin görüş ve düşüncelerinden farklı değildir. Bu manipülasyon ve algı operasyonları bizi doğru politikalarımızdan alıkoyamayacaktır.”

HAK-PAR Başkanlık Kurulu toplantısı sonuç bildirisinde şu görüşlere de yer verildi:
“Rojava’da SDG güçlerince işkence yapılarak katledildiği ileri sürülen Emin İsa cinayetini nefretle kınarız. Bu cinayet “birakuji” ve “kardeş kavgası” konusunda demogoji yapan kesimlerin bu konudaki samimiyetsizliğinin ve güvensizliğinin bir örneğidir. Kürdlerin ulusal-demokratik kazanımlarının olgunlaşmaya başladığı Rojava ve Güney parçalarında yurtseverlere saldırarak onları öldüren anlayış dost, güvenilir, sözüne sadık bir anlayış değildir. ENKS mensubu Suriye Kürdistan Demokrat Partisi üyesi Emin İsa’yı katledenlerin derhal cezalandırılması gerekir. HAK-PAR Rojava ve Güney’de Kürd özgürlükçü güçlerine yapılan tüm saldırıları kınar, bu saldırılarda katledilen yurtseverleri saygı ile anar.”

Sonuç bildirisinde ayrıca şu görüşlere yer verildi:
“Geçtiğimiz günlerde kimi siyasetçilerin ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin çağrısı ile gerçekleşen “Demokrasi Konferansı”çerçevesinde ülkenin en önemli sorunlarının başında gelen ve demokratik yollar ve yöntemlerle çözüm bekleyen Kürd sorunu  konusunda herhangi bir tespit yapmamış olmasını demokrasi mücadelesi adına büyük bir eksik olarak kabul eder. Ayrıca da böylesi bir konferansa Kürd taraflarının davet edilmemiş olmasını samimiyetsiz bulmaktadır. Kürd sorununun demokratik yollarla ve barışçı bir zeminde çözümüne tarafdar olan ve bu konuda aynı zamanda da taraf olan Kürd örgütlerinin görmezden gelinmiş olması bu konferansın ciddiyetine gölge düşürmüştür.”

“HAK-PAR Başkanlık Kurulumuz pandemi sonrası çalışmalarını planlayarak çeşitli illerde toplantılar ve konferanslar tertip etmeyi palanlayarak karara bağlamıştır. Önümüzdeki günlerde Konya ve ardından Dersim’de ve devamında değişik kimi illerde gerçekleşecek olan bir dizi konferans hayata geçirilecektir. BK ayrıca partimizin seçime girme koşullarını yeniden elde edebilmek için il ve ilçe kongrelerini yaparak yeni örgütlenmelere de hız vereceği konusunu da karara bağlamıştır.”

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author