GÜNCEL

HAK-PAR GENEL BAŞKANI AL-MONİTOR’A AÇIKLAMADA BULUNDU

Türkiye’de meclis çatısı altında temsil edilmeyen Kürt partilerinden Hak-Par Genel Başkanı Latif Epözdemir de Biden’ın ABD Başkanlığı’na seçilmesiyle Kürt toplumunda bir umut yeşerdiği görüşünde.

Ancak Epözdemir tabandaki bu umutlu havaya karşın temkinli konuşuyor: “Kişi olarak ABD politikalarının şahıslar değiştikçe kolay değişebileceğini düşünmüyorum. Bir anda Türkiye’yi karşısına alıp Kürtler’i yanına çekmek, Türkiye-ABD ilişkilerinde olacak şey değil.”

Epözdemir Al-Monitor’a açıklamasını şöyle sürdürüyor: “Biden’a umut gözüyle bakanlar var ama biz öyle bakmıyoruz. Türkiye’de Kürtlere ve muhalif kesime destek vereceği iddialarını gerçekçi bulmuyorum.”

Ancak Epözdemir’e göre Rojava ve çevresi için bazı politika değişiklikleri söz konusu olabilir; mesela Biden sonrasında ABD askerlerinin Suriye ve Irak’tan çekilmemesi caydırıcı bir politika olarak yürütülebilir.

Bu arada, Epözdemir Biden’ı kişisel olarak nasıl bulduğu sorusunu “Ben Kamala Harris’ten daha umutluyum” diye yanıtlıyor. Epözdemir’e göre Harris’in çok kültürlü olması Kürtler için onu daha sempatik kılan özelliği.

Epözdemir yeni yönetimden beklentisini şöyle ifade ediyor: “Kürt sorunu artık ötelenemez bir durumda. Kürtler artık bu çağda yeni dönemde çözüme çok yakın. Bu sorunun çözümü için Kürtlere yardımcı olmasını isteyeceğiz.”

https://www.al-monitor.com/tr/contents/articles/originals/2020/12/turkey-syria-united-states-how-kurds-see-biden-victory.html

About Post Author