9 C
Diyarbakır
Perşembe, Mart 30, 2023

HAK-PAR HEYETİ DİYARBAKIR BAROSUYLA GÖRÜŞTÜ

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

Genel Başkanımız Sayın Latif EPÖZDEMİR Başkanlığında oluşturulan HAK-PAR Heyeti 25 Mart 2021 Perşembe günü Diyarbakır Barosu’nu ziyaret etti.

Baro Başkanı Sayın Cihan Aydın ile yapılan görüşme samimi bir ortamda gerçekleşti. Aydın, Türkiye’de ve özelde bölgede hukuksuzlukların ve baskıların devam ettiğini, avukatların içinde bulundukları zor koşullara dikkat çekti. Türkiye’de içselleştirilmiş bir durum olduğundan söz eden Aydın, “22 yıllık meslek hayatımda toplumun bu denli kutuplaştırıldığına tanık olmadım, hakim ve savcıların mesleki bilgileri ise tam bir fecaat” olduğunu dile getirdi. Aydın devamında şunları söyledi: “Dolaylı olarak yargı vesayet altında ve bununla birlikte bürokrasi de kontrol altında tutulmaktadır. Sonuç olarak 30’lu yıllardaki Nazilerin uyguladığı yargı sistemiyle benzer bir durum içerisindeyiz.”

HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir ise, Kürdlerin temel sorunlarından birisinin de hukuk olduğunu ve özellikle Kürdlere uygulanan baskıcı, asimilasyona yönelik hukuk sisteminin ağırlaştırılarak sürdürüldüğüne dikkat çekti. Parti olarak sivil toplum örgütlerini konsülide etmenin peşinde olmadıklarını söyleyen Epözdemir, sivil toplum örgütlerinin halkın uğradığı haksızlıklara karşı önemli ve etkin bir rol oynadıklarını belirtti. Ayrıca Epözdemir siyaset kurumunun, hukuk kurumunu teslim alması durumunda çok fazla bir şeyin yapılamacağını dile getirdi. Görüşme karşılıklı temennilerle sona erdi.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

Post expires at 1:31pm on Çarşamba Eylül 29th, 2021

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Perşembe, Mart 30, 2023