GÜNCEL

HAK-PAR DİYARBAKIR HALEPÇE KATLİAMINI KINADI

HAK-PAR Diyarbakır İl Örgütü, 16 Mart 2021 tarihinde il binasında bir basın açıklaması düzenleyerek Halepçe Katliamı’nı kınadı.

Eski Parti Meclisi üyemiz Davut Bilinmiş’in Kürdçe yaptığı açıklamada, ‘’Halebçe kentinde 33 yıl önce bir katliam yaşandı. Irkçı-faşist Baas Rejimi’nin yaptığı bu insanlık dışı katliamda 5 bini aşkın Kürd, kimyasal gazlardan zehirlenerek hayatını kaybetti. Tarihe Halebçe Katliamı olarak geçen bu insanlık dışı soykırım, Kürdlerin tüm taleplerini kanla bastırmayı prensip haline getirmiş olan Saddam Hüseyin’in özel talimatı’’ ile gerçekleştirildiğini belirtti.

16 Mart 1988 günü Irak ordusunun savaş uçaklarının Halebçe semalarında 3 gün boyunca Germiyan mıntıkasında birçok bölgeyi bombaladığını söyleyen Bilinmiş, ‘’Kent merkezine Hardal ve Sarin gazları olarak bilinen kimyasal bombalar atıldı. Öldürücü gücü maksimum olan bu gazlar, binlerce insanı zehirlemiş, 3 gün süren bombalamanın ardından, kentte 5 bini aşkın kişi yaşamını yitirmiş, binlerce kişi de yaralanmıştı. Kanlı Saddam Rejimi’nin bu akıllara durgunluk veren katliamı unutulamaz. Bu katliam insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Enfal ve Halebçe şehitlerini saygı ile anıyoruz’’ dedi.

Davut Bilinmiş’in ardından söz alarak kısa bir konuşma yapan Yazar İbrahim Güçlü, Kürdlere karşı yapılan bu katliamların bilinçli, planlı bir biçimde yapıldığına dikkat çekerek, Halepçe şehitlerini andı.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author