GÜNCEL

ENFAL VE HALEBÇE ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ

Güney Kürdistan’ın Germiyan yöresi Halebçe kentinde 33 yıl önce bir katliam yaşandı. Irkçı-faşist Baas Rejimi’nin yaptığı bu insanlık dışı katliamda 5 bini aşkın Kürd, kimyasal gazlardan zehirlenerek hayatını kaybetti. Tarihe ‘Halebçe Katliamı’ olarak geçen bu insanlık dışı soykırım, Kürdlerin tüm taleplerini kanla bastırmayı prensip haline getirmiş olan Saddam Hüseyin’in özel talimatı ile gerçekleştirilmişti.
16 Mart 1988 günü Irak ordusunun savaş uçakları Halebçe semalarında 3 gün boyunca Germiyan mıntıkasında birçok bölgeyi bombaladı. Ancak Halebçe’ye atılan bombalar farklıydı. Kent merkezine Hardal ve Sarin gazları olarak bilinen kimyasal bombalar atıldı. Öldürücü gücü maksimum olan bu gazlar, binlerce insanı zehirlemiş, 3 gün süren bombalamanın ardından, kentte 5 bini aşkın kişi yaşamını yitirmiş, binlerce kişi de yaralanmıştı. Kanlı Saddam Rejimi’nin bu akıllara durgunluk veren katliamı unutulamaz.
Irak’ta kanlı Saddam Rejimi’nin ENFAL adı altında Kürdlere yönelik katliamı yalnızca Halebçe katliamı ile de sınırlı kalmamıştır. Bu süreçten itibaren yaklaşık dört yıl boyunca tüm bölgede toplam 182 bin kişi öldürülmüş, 5 binden fazla ev yıkılmış, onlarca köy haritadan silinmiştir. Sadece Barzani ailesine mensup 8 bin kişi, Basra çöllerinde diri diri toprağa gömülmüştür.
Katliamın üzerinden onca yıl geçtiği halde hala Halebçe’de yaraları iyileşmemiş on kişiye yakın insan var.
Halebçe katliamı insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.
Enfal ve Halebçe şehitlerini saygı ile anıyoruz. 16.03.2021

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAKPAR
BASIN BÜROSU

About Post Author