GÜNCEL

HAK-PAR: Kürdistan depremi yerküreyi sarstı

HAK-PAR: Kürdistan depremi yerküreyi sarstı

Geçtiğimiz haftanın sonunda Kürdistan’da 7. 3 şiddetinde bir deprem yaşandı. Depreminin şiddetinin 150 atom bombasına eş değer olduğu yerbilimciler ve deprem uzmanlarınca dile getirildi. Bu depremin yerküredeki kırık fayları da önemli ölçüde etkilemiş olabileceği savlanmaktadır. Kürdistan’ın güney ve doğu parçalarında büyük hasara neden olan depremin daha çok kırsal alanlarda etkisini gösterdiği, bu şiddetteki bir depremin çok daha büyük bir felakete dönüşmemiş olmasının nedeni olarak ise depremin Zagros dağlarının on kilometre derininde başlamış olmasıdır. Artçıl sarsıntıların 5 ile 6. 5 oranında olabileceğini öne süren uzmanlara göre bu deprem dünyada bir çok fay kırığını da harekete geçirecek şiddette bir deprem olmuştur.

Kürdistan depremi daha çok Doğu Kurdistanı vurdu. Deprem, özellikle Kermanşan, Kesra Şirin ve Serekol ile bu bölgelerin kırsal alanlarında etkili oldu. Kermanşan ve dolayında yüzbinden fazla yerleşim yeri kullanılamaz hale geldi. Depremde şimdiye dek 600 den fazla kişi yaşamını yitirdi, 7000 den fazla yaralı var. Hasar gören yerlerden biri de Serekoldeki hastane binası oldu. Doğu Kürdistanın sekiz yerleşim bölgesi depremde büyük hasar gördü. İran resmi kaynaklarına göre Kermanşandaki yıkılan binaların çoğu Ahmedi Necat döneminde inşa edilmiş yeni binalardı. Öyle anlaşılıyor ki, Kermanşanın deprem riski olan bir bölge olduğu bilindiği halde yeni yapılmış olan binalar depreme dayanıksız olarak inşa edilmiş. Deprem nedeni ile Kermanşanda üç günlük yas ilan edildi.

Deprem Güney Kürdistanda da önemli bir hasara neden oldu. Özellikle Derbendixan bölgesi ile Halepçenin etrafındaki köyler ile Süleymaniye çevresinde hasarlar meydana geldi. Depremde Derbendixan barajının yıkıldığı, ilçede binlerce ev kullanılamaz hale geldi. Güney Kürdistanda, fazla bir can kaybı yok. 200 den fazla yaralı, 10’a yakın kişi de yaşamını yitirmiş durumda.

Öyle görünüyor ki Kürdistanı bir kez de doğa vurdu. Kürdistan coğrafyasının paylaşmış olan devletlerin baskı ve zulmü yetmiyormuş gibi bir de doğal afet Kürdista sarstı. Enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Ölü ve yaralıların artabileceğinden endişe ediliyor. Deprem Erbil dolaylarında Korêde de etkili oldu. Bir çok bina çatladı, hasar gördü. Kürdistan depremi başta Kuzey Kürdistan olmak üzere bir çok komşu ülkeden de his edildi.

Kürdistan depremlerinin yaralarını sarmak amacı ile ilk günlerden başlamak üzere Türk Hükümeti bölgeye yardımlar göndermeye başladı. Süleymaniye’ye askeri kargo uçağı ile yollanan yardımların yanı sıra Habur sınır kapısından da elliden fazla araç yardım malzemesini depremzedelere ulaştırmak üzere geçiş yaptı. Kuşkusuz Türk hükümetinin bu insanı davranışı, Kürdistan halkı ve hükümeti tarafından olumlu karşılandı.

Ne var ki Türk medyası bu acı olay karşısında bile inkarcı ve ırkçı-Şoven tutumunu sürdürdü. Deprem yerlerini yönlerle anlattı. “Kuzey Irak, Doğu İran” gibi isimler kullanarak bilinçli bir şekilde “Kürt ve Kürdistan” terimlerini kullanmamaya özen gösterdi. Daha da önemlisi bu doğal afet karşısında bile bir kısım Türk ırkçı-buduncu ve faşist kesimleri sosyal medya hesaplarında düşmanca ve gayri insanı paylaşımlar yaparak Kürt halkına olan kin ve nefret duygularını dile getirdiler. Böylesine acı sonuçları olan bir doğa felaketine maruz kalmış olan Kürdistan halkına beddualar ve küfürler yağdırdılar. Kuşkusuz ki bu ırkçı-buduncu kesimler Türk halkını temsil etmiyor. Ne var ki bu faşistlerin kinci ve düşmanca tutum ve söylemleri karşısında Türk yetkililer hiçbir soruşturmada bulunmadılar. Kürdistan halkı bu konuda da Türk hükümetine üzüntülerini dile getirmektedir.

Partimiz Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR, Doğu ve Güney Kürdistanda yaşayan halkımıza geçmiş olsun dileklerini iletmekte, yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralı kardeşlerimize şifalar dilemektedir. Depremin acısını ve üzüntüsünü yüreğinde his eden her bir HAK-PAR’lı, soydaşlarımızın yaralarının sarılması için her türlü yardım ve dayanışmaya hazırdır. Deprem bölgelerinde yaşayan Halkımızın acısını paylaşırız.

Keza Sosyal medya hesaplarında düşmanca söylemlerde bulunan ırkçı-buduncu ve faşist kişileri de nefretle kınarız. Bu tutumlarının insanlık değerleri ile, düşünce ve ifade özgürlüğü ile hiçbir alakası yoktur. Bu söylemlerde bulunan kişilerin derhal araştırılarak cezalandırılmalarını Türk yetkililerinden bekliyoruz. 14. 11. 2017

HAK-PAR
BASIN BÜROSU

 

About Post Author