GÜNCEL

Refik KARAKOÇ: HAK-PAR’a göre adil seçim sistemi nispi temsil sistemidir

Refik KARAKOÇ: HAK-PAR’a göre adil seçim sistemi nispi temsil sistemidir

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Refik Karakoç, son günlerde gündeme gelen seçim sistemi ve seçim barajı konularına ilişkin açıklamada bulundu. Refik Karakoç”un açıklaması şöyle;

SEÇİMLER VE SEÇİM SİSTEMİ

2019 Yılında peş peşe yapılacak olan Yerel, Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça, her zaman olduğu gibi seçim sistemi ve seçim barajı gündeme gelmektedir. Genellikle iktidar partileri (Çoğunlukla seçim birincisi olan partiler) kendilerine avantaj sağlayacak önlemler almaya çalışırlar. Öncelikle de seçim ve seçim barajında sık sık değişiklikler yapılmaktadır. Bu arada kimi partilerde düşük baraj veya barajsız bir sistem talebinde bulunurlar.

Türkiye”de hala D”hondt seçim sistemi uygulanmaktadır. Bu sistem birçok ülkede de kullanılmaktadır. Ama hiçbir ülkede ülke barajı % 10 değildir. Genellikle % 2-3 civarındadır. Yalnız Almanya”da % 5 tir. Ancak Almanya”da, herhangi bir eyalette % 5 oy alan parti barajı aşmış sayılmaktadır.

Türkiye”de barajın % 10 da tutulması herkesin bildiği gibi Kürdlerin demokratik yol ve yöntemlerle temsil hakkını almaması için konulan bir barajdır.

Biz HAK-PAR olarak hangi seçim sistemi uygulanırsa uygulansın, barajın olmamasından yanayız. Sistem avantajını kullanmak isteyen partiler, yönetimde istikrarı gerekçe gösterek, baraj öneriyorlar. Aslında yönetimde istikrar direk yönetim anlayışı ile ilgilidir. Bunun tek parti veya koalisyonla ilişkisi yoktur. Çok başarısız tek parti ve koalisyonlar dönemi olduğu gibi, başarılı tek parti ve koalisyon yönetimleri de görülmüştür.

HAK-PAR”a göre adil seçim sistemi nispi temsil sistemidir. Her parti ülke genelinde aldığı oy kadar temsil hakkı elde etmelidir. Türkiye”de 1965 yılında başarı ile uygulanmıştır.

HAK-PAR, nispi Temsil Sistemini Türkiye için en uygun seçim sistemi olduğunu savunmaktadır.

Refik KARAKOÇ
Genel Başkan

About Post Author