GÜNCEL

RÜZGÂR ARTIK HAK-PAR’DAN YANA ESİYOR

RÜZGÂR ARTIK HAK-PAR’DAN YANA ESİYOR

Fazlı Taşkan

8 Ocak günü Keçiören, Altındağ ve Mamak İlçe Kongreleri sırasında HAK-PAR Ankara il Başkanı olarak yaptığım konuşmadır

Değerli arkadaşlar,

Partimiz HAK-PAR’ın Ankara ili Keçiören İlçe kongresi için toplanmış bulunmaktayız. Hepiniz hoş geldiniz.

Partimizin kuruluşunun üzerinden 15 yıl geçti. Birkaç gün sonra 11 Şubat’ta 15. kuruluş yıldönümünü kutlayacağız.

Bu 14 yılda aldığımız mesafe bazıların göre büyük olmayabilir. Evet, henüz büyük bir kitleselliği yakalayamadık; ama bu dönemde, geçmişte ülkeyi yönetmiş anlı şanlı partiler bile silinip giderken biz ayakta kalmayı başardık.

Hem ayakta kaldık, hem de örgütlenme ağımızı genişlettik. Son seçimlerin de gösterdiği gibi oyumuzu arttırdık, yirmiyi aşkın parti içinden sekizinci sıraya ilerledik. Önemli bir gelişme eğrisi yakaladık.

Su sebepsiz değil. Partimiz doğru politikaları savunuyor ve bir anda olmasa bile, zaman içinde insanlar bunu fark ediyor.

Partimiz HAK-PAR, her şeyden önce ülkenin en büyük sorunu olan Kürt sorunu konusunda gerçekçi bir programa sahiptir. Biz Kürt sorununun eşitlik temelinde ve federal biçimde çözümünü öneriyoruz. Bu sorunun başka türlü çözülemeyeceği, yüz yılı aşkın süre içinde yaşadığımız tüm deneyimler gösterdi.

Kürt sorunu ancak Kürt halkının varlığını kabul ederek ve onun temel haklarını tanıyarak çözülebilir. İnkârla ve şiddet yöntemleriyle bu sorunun çözülemeyeceği görüldü.

Yaşanan tüm acı deneylere rağmen, şu anda da ne yazık ki bir şiddet sarmalı içindeyiz. Partimizin ısrarla dile getirdiği gibi bu, her iki taraf bakımından da bir çıkmazdır. Partimiz sorunun şiddet yöntemleriyle çözülemeyeceği kanısındadır. HAK-PAR çözüm yöntemi olarak önüne barışçı yöntemleri koymuştur. Ve her geçen gün bizi bu konuda haklı çıkarıyor.

Silahlar bir an önce susmalı, PKK tümden silah bırakmalı, devlet ise federal bir çözüm çerçevesinde Kürt halkının haklı taleplerini tanımalı.

Bölgemiz ve dünya koşullarında Kürt sorununu çözecek akıllıca ve tek doğru yöntem budur.

Partimiz HAK-PAR, Kürt sorununun yanı sıra, ülkenin yüz yüze olduğu diğer sorunların da çözümü için gerçekçi bir programa sahiptir.

Alevi sorunu da dâhil olmak üzere din ve inanç özgürlüğü ancak gerçek, çağdaş bir laiklik anlayışıyla çözülebilir. Bu kapsamda, cem evlerinin statüsü tanınmalı ve din dersi sorunlu olmaktan çıkarılmalı.

Partimiz Avrupa Birliği standartlarında bir demokratikleşmeden yanadır. Kadın hakların ve işçi- emekçi hakları da dâhil olmak üzere, tüm temel hak ve özgürlükler bu kapsamda tanınmalıdır.

Doğal çevrenin korunmasının önemini Partimiz ısrarla dile getiriyor.

Partimiz, demokrasiye ve ekonomik- sosyal sorunların çözümüne yapacağı büyük katkı nedeniyle AB üyeliğinden yanadır. Bu konuda kararlı ve ısrarcı olmak ve gerekli adımları atmak gerekir.

Ülkeyi bugünkü şiddet batağından kurtaracak, demokrasiye ve barışa ulaştıracak adımlar, Partimiz HAK-PAR’ın önerdiği bu adımlardır.

Değerli arkadaşlar,

Ne yazık ki doğruları savunmak tek başına yetmiyor. Kitleleri kazanmak kararlı ve sabırlı bir çalışma gerektiriyor. Yine, kitlelerin doğru ile yanlışı ayırmaları zamana ve tecrübeye bağlıdır.

Memnuniyetle belirteyim ki, son dönemde kitleler şiddetin çıkar yol olmadığını gördüler ve bizim barışçı politikalarımıza daha büyük oranda hak verir oldular.

Son yıl içindeki şiddet dalgası, tarihi Kürt kentlerinin yıkımına, binlerce Kürt gencinin kıyımına ve yüzbinlerce insanımızın evini barkını terk ederek göç yollarına düşmesine, perişan olmasına yol açtı. Kürt halkı bunu gördü ve bu yanlış politikadan yüzünü çevirmeye başladı.

Bu Kürt siyasetinden bir dönüm noktasıdır. Partimiz bu değişimi görerek bundan böyle daha da kararlıca sorunların çözümü konusundaki görüşlerini kitlelere anlatmalı.

Bilelim ki rüzgâr artık HAK-PAR’dan yana esiyor.

Bu bilinçle çalışırsak partimizin çok daha hızla büyüyeceğinden kuşkumuz olmasın.

HAK-PAR Kürt siyaseti için doğru bir seçenek ve birlik projesi olarak kuruldu. Son yıllarda yakaladığı gelişme eğrisi ve Kürt siyasetinde değişen hava bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki seçimde HAK-PAR’ın çok daha büyük bir başarı gösterme şansı vardır ve bize düşen bunu bilerek canla başla partili görevlere sarılmaktır.

Sabır ve kararlılıkla çalışalım ve partimizi büyütelim.

Umut HAK-PAR’dadır.

Hepinizi saygıyla selamlar, kongreye başarılar dilerim.

About Post Author