GÜNCEL

HAK-PAR Yüreğir ilçe kongresi yapıldı

HAK-PAR Yüreğir ilçe kongresi yapıldı

Hak ve Özgürlükler Partisi 1.Olağan Kongresi 8 Ocak 2017 tarihinde Adana il örgütü toplantı salonunda yapıldı.

Kongrenin açış konuşmasını Adana İl başkanı Süleyman Kart yaptı.

Kongreyi selamlayan Süleyman Kart konuşmasını şöyle sürdürdü:
“ Olağanüstü hal koşullarında Yüreğir İlçe Kongremizi gerçekleştiriyoruz
Suriye, Irak başta olmak üzere tüm Ortadoğu kanlı bir boğazlaşma içinde.
Türkiye’de Fırat Kalkanı harekatıyla Ortadoğu’daki bataklığa dahil olmuş durumda.

Türkiye’de uzun bir gerilimden sonra 15 Temmuzda Askeri darbe girişimi ile karşılaştı.

PKK eliyle Kürt kentlerinde başlatılan hendek barikat savaşlarını, bomba yüklü araçların patlatılması, canlı bomba eylemleri, siyasetçilere suikastlar izledi.

Rus büyükelçisine yapılan suikastın tartışmaları sürerken İstanbul Ortaköy’de Reina Gece Kulubü’ne yapılan terör saldırısı ile Türkiye yeniden sarsıldı.

Şiddet ve terör durmuyor. Artarak devam ediyor.

Birileri Türkiye’yi yeniden daha karanlık bir yola sokmak istiyor.

Ciddi ve tehlikeli boyutlarda seyreden kutuplaşma devam ederken meydana gelen bu şiddet olayları bize 12 Eylül faşist askeri darbesine giden günleri hatırlatıyor.

Türkiye temel sorunlarını çözmedikçe, iç barışını sağlamadıkça gerçek anlamda bir demokratikleşme sağlamadıkça her zaman karanlık, kanlı operasyonlara muhatap olmaya, toplumsal yaralar tedavi edilmedikçe enfeksiyon kapmaya, toplumu çürütmeye, militarizmi güçlendirmeye devam edecektir.

Bu sorunların başında Kürt sorunu ve Alevi sorunu gelmektedir.

Kürt sorunu barışçıl demokratik bir yolla, adil bir çözüme kavuşturulmalıdır.

Alevilerin meşru talepleri, gerçek bir laiklikle birlikte karşılanmalıdır.

Yeni bir anayasa yapılmalıdır. Bu anayasa başta Kürt sorunu olmak üzere tüm yapısal sorunların çözümüne olanak sağlayacak, çağdaş, çoğulcu, katılımcı bir demokratikleşmeyi; AB standartlarında temel hak ve özgürlükleri içeren bir anayasa olmalıdır.

Yeni anayasa, ülkenin çok renkli toplumsal yapısına uygun olarak herkesi kapsayan bir vatandaşlık tanımı, yerinden yönetime elveren ademi merkeziyetçi bir siyasal ve idari yapılanma ve anadilde eğitime olanak vermelidir.

Biz sorunların askeri yöntemlerle, bastırılarak çözümlenemeyeceği gibi, hak arama adına şiddetle, silahlı mücadele ile, terör eylemleriyle de bir yere varılamayacağını düşünüyoruz

Bu nedenlerle PKK’nin yürüttüğü şiddete dayalı politikaların başta Kürt halkına zarar verdiğini, kent merkezlerinin savaş alanına çevrilmesinin, insanların canlı bombalara dönüştürülmesinin, binlerce gencin ölüme sürüklenmesinin hiçbir meşruluğunun olmadığını düşünüyoruz

Kürt halkını canından bezdiren, kendi ülkesinde mülteci konuma getiren, ölümü ve göz yaşını, yoksulluğu büyüten bu kirli savaş bir an önce sonlandırılmalıdır

Öte yandan Türkiye’nin gündemindeki konulardan biri de “Cumhurbaşkanlığı sistemi” tartışmalarıdır.

Bize göre toplumun ihtiyacı başkanlık sistemine geçiş değil daha çok özgürlük ve demokrasidir. Mevcut anayasanın özü, ilk maddeleri korunarak, tek adam yönetimine, otoriterleşmeye yol açacak bir değişiklikle yetinmek sorunları çözmez, ağırlaştırır.

Öncelikle bu 12 Eylül darbe anayasası tümden değişmelidir.

Yeni, sivil, demokratik bir anayasa yapılmalı; çağdaş, çoğulcu, katılımcı bir demokratikleşme, AB standartlarında temel hak ve özgürlükler ile anadilde eğitime imkan verecek, Kürt sorununun çözümüne olanak sağlayacak yerinden yönetim hedeflenmelidir.”

Kongrede yapılan konuşmaların ardından sunulan çalışma ve mali raporların okunması ve ibrasını takiben seçimlere geçildi.

Tek listeyle yapılan seçimler sonucunda Yüreğir İlçe başkanlığına İsmail YILDIZ seçildi.

İlçe yönetim kurulu üyeliklerine ise;

Süleyman BAY, Koray ERGÜL, Peyruze İpek KART ve Suphiye YILDIZ seçildiler.

 

About Post Author