Kemal Burkay; 38 yıl sonra Dersim’de..

Burkay; “Mücadelemiz Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesidir”

 

HAK-PAR Dersim il örgütü, Genel Başkan Kemal Burkay, partililer ve geniş bir halk kitlesinin katılımıyla açıldı.

Dengê Azad/Dersîm

Bugün (26 Mayıs 2013) HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, partililer ve geniş bir halk kitlesinin katılımıyla Hak ve Özgürlükler Partisi Dersim İl Örgütü‘nün açılışı yapıldı.

 

Burkay ve arkadaşlarını Tunceli il sınırında karşılayan partililer il merkezine 30 dolayında otomobil ve minibüsten oluşan uzun bir konvoy halinde girdiler. Konvoy şehir içinde bir tur attıktan sonra parti merkezinin önüne geldi.

Tunceli halkı Burkay ve arkadaşlarını sıcak biçimde karşıladı. İl başkanlığı salonunun yeterli olmamasından dolayı yüzlerce kişi dışarıda beklemek zorunda kaldı. Açılışa aralarında Dersim eski belediye başkanı Süleyman Kırmızıtaş, Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Yusuf Cengiz’in de olduğu çok sayıda konuk katıldı. Açılışa ayrıca AKP ve CHP Dersim il Başkanlıkları, Pülümür Belediye Başkanı Mesud Coşkun,  Adalet Hukuk Bürosu, Has Otel tarafından çiçek gönderildi.

Parti merkezinde yapılan toplantının başında Pir Rıza, HAK-PAR Dersim il örgütünün açılışına katıldıklarından dolayı kitleye kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

Daha sonra söz alan HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, HAK-PAR’ın legal ve demokratik bir parti olduğunu belirterek, partilerinin hem Kürt sorunu hem de Alevi sorununun çözümü ile ilgili geniş bir programa sahip olduğuna dikkat çekti.

Kürt sorununun idari, siyasi, kültürel ve ekonomik bir bütünlük taşıdığına ve ancak özgürlük ve eşitlik temelinde çözülebileceğine vurgu yapan Burkay, bunun en adil biçiminin Federasyon olduğunun altını çizdi. Kürt halkının nüfus çoğunluğuna sahip olduğu yerlerde kendi kendini yönetmesi gerektiğini kaydetti.

Burkay, yeni anayasada ademi merkeziyetçi bir yapının ve anadilde eğitim hakkının yer alması gerektiğini belirtti.  anadilde eğitimin ilköğretimden üniversiteye kadar olması ve dilin  kamusal hayatta da kullanılması gerektiğini ifade etti.

38 yıl sonra tekrar Dersim’de olmaktan dolayı mutluluğunu dile getiren Burkay; “Ben Dersim’in, bu ülkenin çocuğuyum. Mücadele bir maratondur ve dün olduğu gibi bugün de özgürlük ve demokrasi mücadelesidir” dedi.

Alevi sorununu Türkiye’de Kürt sorunundan sonra ikinci büyük sorun olarak gördüklerini ifade eden Burkay’ın ‘Diyanet işleri başkanlığının resmi kurum olmaktan çıkarılmalıdır” cümlesi uzun süre alkışlandı. Laik bir ülkede zorunlu din derslerinin kabul edilemez olduğunu belirten Burkay, tüm dinlerin kendi inançlarını özgür bir şekilde yaşamalarını ve devletin hiçbir inanç grubuna baskı uygulamaması gerektiğini sözlerine ekledi.

HAK-PAR Dersim İl örgütünün açılışının ardından, açılışa katılan kitle ile birlikte Seyit Rıza parkına kadar yürüyüş düzenlendi. Seyit Rıza parkına kadar halkla sohbet ederek yürüyüşe katılan Burkay, halkın yoğun ilgisi ile karşılandı. Burada Seyit Rıza anıtına çelenk bırakan HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, idam edilişinin üzerinden 75 yıl geçmesine rağmen Seyit Rıza’nın bu halk tarafından unutulmadığını ve halkın gönlünde yaşamaya devam ettiğini kaydetti.


38 yıl sonra tekrar Dersim’de olmaktan dolayı mutluluğunu dile getiren Burkay; “Ben Dersim’in, bu ülkenin çocuğuyum. Mücadele bir maratondur ve mücadelemiz özgürlük ve demokrasi mücadelesidir” dedi.

Alevi sorununun Türkiye’de Kürt sorunundan sonra ikinci büyük sorun olarak gördüklerini ifade eden Burkay’ın ‘Diyanet işleri başkanlığı resmi kurum olmaktan çıkarılmalıdır’ cümlesi uzun süre alkışlandı. Laik bir ülkede zorunlu din derslerinin kabul edilemez olduğunu belirten Burkay, tüm dinlerin kendi inançlarını özgür bir şekilde yaşamalarını ve devletin hiçbir inanç grubuna baskı uygulamaması gerektiğini sözlerine ekledi.

HAK-PAR Dersim İl örgütünün açılışının ardından, açılışa katılan kitle ile birlikte Seyit Rıza parkına kadar yürüyüş düzenledi. Seyit Rıza parkına kadar halkla sohbet ederek yürüyüşe katılan HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, halkın yoğun ilgisi ile karşılandı. Burada Seyit Rıza anıtına çelenk bırakan HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, idam edilişinin üzerinden 75 yıl geçmesine rağmen Seyit Rıza’nın bu halk tarafından unutulmadığını ve halkın gönlünde yaşamaya devam ettiğini kaydetti. 

 

 

About Post Author

Scroll to Top