GÜNCEL

Akil İnsanlar heyeti Diyarbakır HAK-PAR’ı ziyaret etti

Yılmaz Ensaroğlu, Murat Balge, Etyen Mahçupyan, Kezban Hatemi ve Yılmaz Erdoğan’ın da aralarında olduğu Akil İnsanlar heyeti bugün (12 Nisan) HAK-PAR Diyarbakır İl Merkezi’ni ziyaret etti. Başkanlık Kurulu toplantısı nedeniyle Diyarbakır’da bulunan Parti Genel Başkanı Kemal Burkay ve Başkanlık Kurulu üyeleri ve il yöneticileri tarafından karşılandılar.


Heyet adına konuşan Yılmaz Ensaroğlu konuşmasında Diyarbakır’da CHP, AK Parti ve BDP’yi ziyaret ettiklerini, HAK-PAR’ın da bu konudaki görüşlerini öğrenmek istediklerini söyledi.

 

Hem Burkay, hem de Genel Başkan Yardımcısı Bozyel, heyetin üstlendikleri görevin saygıdeğer olduğunu, silahları susturup çatışmasız bir ortama ulaşmanın herkesin yararına olduğunu belirttiler ve heyete başarılar dilediler. Burkay daha sonra şöyle dedi: “Biz HAK-PAR olarak başından beri silahların susmasını istedik. Yaşadığımız 30 yıllık çatışma döneminin bedeli çok ağır oldu, buna karşılık şiddet yöntemleriyle her iki tarafın da bir sonuç alamadığı açık biçimde görüldü. Şimdi silahları susturma ve siyasete şans tanıma zamanıdır. Bu nedenle süreci destekliyoruz. Ama savaş ve çatışma ortamından yarar sağladıkları için silahların susmasına karşı çıkanlar da var elbet. Yine, hem Türkler, hem Kürtler arasında bunu içlerine sindiremeyenler, diyalogdan ve silahların susmasından kaygı duyanlar da var. Siz akil insanlar heyeti olarak bu kaygıları gidermede bir rol üstlendiniz. Bu rol önemlidir. Öte yandan salt silahları susturmanın çözüm demek olmadığını biliyoruz. Çözüm ancak Kürt halkının tüm temel haklarını tanımakla olur. Ne yazık ki buna yönelik olarak hükümetin ve ana muhalefetin görünür bir projesi yok. Bunu da belirtmeyi gerekli buluyoruz. Sorunun gerçek çözümü, kalıcı, sürekli bir barış, ancak eşitlik temelinde bir çözümle olur.”


HAK-PAR Haber Merkezi

About Post Author